"To była dobra rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą o sytuacji bezpieczeństwa i rozbudowie militarnej Rosji. Głęboko koordynujemy naszą współpracę, w tym w zakresie dostaw energii i sankcji w odpowiedzi na dalszą eskalację" - napisała von der Leyen na Twitterze.

Dodała, że na spotkaniu omawiano również konieczność istnienia w Polsce systemu sądownictwa, zgodnego ze standardami UE.

Z kolei szef Biura Polityki Międzynarodowej Jacek Kumoch na stronie Prezydent.pl poinformował, że spotkanie z szefową KE trwało 1,5 godziny. "Tematem była sytuacja wokół granic Ukrainy i unijna odpowiedź na agresję Kremla. Rozmawiano również o stosunkach Polska–KE i jedności Zachodu wobec wspólnych zagrożeń. Później Prezydent rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem" - brzmi komunikat.

Zgodnie z harmonogramem wizyty w Brukseli, prezydent Duda będzie także rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Reklama

Rozmowy w Brukseli poprzedzą zaplanowane na wtorek spotkanie Andrzeja Dudy w formacie Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Andrzej Duda od piątku do niedzieli przebywał z wizytą w Chinach, gdzie wziął udział w otwarciu zimowych igrzysk olimpijskich i rozmawiał m.in. z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz z prezydentami Kazachstanu Kasymem–Żomartem Tokajewem, Kirgistanu Sadyrem Dżaparowem i Uzbekistanu Shavkatem Mirziyoyevem. Głównymi tematami rozmów - według Kancelarii Prezydenta - było bezpieczeństwo w regionie i sytuacja wokół Ukrainy. Prezydent RP w Pekinie spotkał się także z przywódcą Chin Xi Jinpingiem.

W miniony czwartek w drodze do Chin prezydent Duda wylądował w Tbilisi, gdzie rozmawiał z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Rozmowa dotyczyła Ukrainy i rosyjskiej polityki agresji w regionie.