Pomoc ze strony UE cieszy się poparciem obywateli we wszystkich krajach Unii, a największe poparcie odnotowano w Szwecji (97 procent), Finlandii (95), Holandii (93), Portugalii (92) i Danii (92).

Dziesięć miesięcy od rozpoczęcia przez Rosję wojny na pełną skalę z Ukrainą poparcie dla konkretnych działań podjętych przez UE, takich jak sankcje wobec Moskwy czy finansowa, wojskowa lub humanitarna pomoc dla Kijowa – wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie 73 proc.

Najnowsze badanie Eurobarometr potwierdza, że obywatele UE zdecydowanie opowiadają się nie tylko po stronie Ukrainy, lecz również po stronie wartości, na których opiera się Unia Europejska. W odpowiedzi na pytanie o wartości, jakich powinien przede wszystkim bronić PE, najczęściej wymieniano demokrację (36 procent), następnie ochronę praw człowieka w Unii i na świecie (29), a zaraz potem wolność słowa i myśli (28).

Reklama

Obywatele domagają się obrony tych podstawowych wartości UE zarówno w samej Unii, jak i poza jej granicami. Od czasu niczym niesprowokowanej i nieuzasadnionej inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę tych samych wartości bronią każdego dnia Ukraińcy.

Skutki rosyjskiej agresji wobec Ukrainy dają się wyraźnie odczuć wśród obywateli europejskich. Niemal dwie trzecie z nich (65 procent) uważa, że ich życie się zmieni z powodu wojny i jej konsekwencji, co oznacza wzrost o cztery punkty procentowe w stosunku do kwietnia/maja br.

Dostrzegają oni zarazem prawdziwe zalety przynależności do Unii Europejskiej, bowiem 72 proc. z nich twierdzi, że ich kraj skorzystał na członkostwie. Na pytanie, dlaczego kraj na tym skorzystał, ankietowani najczęściej wspominali o wkładzie UE w utrzymywanie pokoju i zwiększanie bezpieczeństwa (36 procent, czyli sześć punktów procentowych więcej niż w listopadzie/grudniu 2021 roku). Największy wzrost odnotowano na Łotwie (+16 p.p.), na Litwie (+15 p.p.), w Estonii (+12 p.p.), w Holandii (+13 p.p.), na Malcie (+11 p.p.) i w Polsce (+11 p.p.), co może być wynikiem wojny Rosji z Ukrainą. Wśród innych powodów najczęściej wymieniano korzyści ze współpracy między państwami UE (35 procent, +3 p.p.) i wkład UE w rozwój gospodarczy kraju (30 procent, bez zmian).

Jesienne badanie Parlamentu Europejskiego Eurobarometr przeprowadził Kantar między 12 października a 7 listopada 2022 roku we wszystkich 27 państwach członkowskich UE. Badanie miało postać wywiadów bezpośrednich (CAVI w Czechach i Danii). W sumie przeprowadzono 26 443 wywiady. Wyniki na poziomie UE to dane ważone z uwzględnieniem liczby ludności w każdym kraju.

Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)