Sellner jest liderem austriackiego ruchu tożsamościowego (IBO). Jego nazwisko obiegło świat po ataku w 2019 r. na meczety w Christchurch w Nowej Zelandii, w którym zginęło 51 osób. Austriak, którego portal BBC określił jako „najpopularniejszego działacza młodego pokolenia europejskiej skrajnej prawicy”, miał ze sprawcą kontakt mailowy, a IBO otrzymało od niego darowiznę finansową.

Według austriackich mediów Sellner miał również w 2006 r. umieścić plakat ze swastyką na synagodze w Baden bei Wien niedaleko Wiednia, za co został skazany na prace społeczne. Austriak jest od 2018 r. objęty zakazem wjazdu do Wielkiej Brytanii.

Sędzia zadecydował

Reklama

Przed dwoma tygodniami władze uczelni poinformowały opinię publiczną, iż zdecydowały o zablokowaniu wykładu Sellnera, który miał się odbyć w KU Leuven. Argumentowano, że organizatorzy nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa. Sąd w Leuven orzekł jednak w środę, że wykład, który był zaplanowany na 19 kwietnia może się odbyć. Sędzia, cytowany przez belgijskie media, argumentował, iż nie widzi „nagłych względów bezpieczeństwa”, na które powoływał się uniwersytet.

Jak przekazała mediom rzeczniczka KU Leuven Sigrid Somers, uczelnia zaakcentuje tę decyzję. Wskazuje także, iż organizator został jednak zobowiązany do rejestracji gości oraz zatrudnienia firmy ochroniarskiej.

Andrzej Pawluszek