W czwartek komisja budżetowa ma głosować nad zwiększeniem pomocy dla Ukrainy.

Realizacja celu NATO

Reklama

Wraz z planowanym zwiększeniem wsparcia dla Ukrainy wydatki na obronność wyniosłyby 2,1 procent produktu krajowego brutto, a deklarowanym celem krajów NATO jest wydawanie co najmniej dwóch procent PKB na obronność każdego roku, zauważa portal telewizji ARD.

Bundeswehra z dodatkowym finansowaniem

Niemcy nie osiągnęły tego celu w ostatnich latach. Od 2024 r. kwota ta ma zostać osiągnięta również przy pomocy tzw. specjalnego funduszu w wysokości 100 mld euro dla Bundeswehry, przypomina ARD.

Ekspert partii SPD ds. budżetu Andreas Schwarz powiedział gazecie "Bild am Sonntag", że decyzja o zwiększeniu pomocy wojskowej dla Ukrainy jest "słuszna i ważna". Oznacza to, że "niemiecka obietnica dla Ukrainy została poparta niezbędnymi pieniędzmi". Przekroczenie celu dwóch procent jest "wielkim sukcesem" rządu.

Kryzys na Bliskim Wschodzie

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock zapowiedziała w poniedziałek znaczne rozszerzenie wsparcia dla Ukrainy, nie podała jednak szczegółów. Podkreślając silną obecnie dyplomację kryzysową na Bliskim i Środkowym Wschodzie, zauważyła, że "ważne jest również, abyśmy tu lokalnie stawiali czoła wyzwaniom geopolitycznym" - powiedziała polityk na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. "Nasze wsparcie zostanie znacznie rozszerzone w szczególności w przyszłym roku", cytuje szefową MSZ portal ARD.

Z Berlina Berenika Lemańczyk