Administracja prezydenta USA Joe Bidena prowadziła w ostatnich dniach rozmowy z przedstawicielami Unii Europejskiej w tej sprawie. Sojusznicy rozmawiają o wprowadzeniu mechanizmu regularnej pomocy dla ukraińskiej gospodarki w miarę przeciągania się wojny - przekazało źródło Bloomberga, cytowane w niedzielę. Przedstawiciele UE zostali ostrzeżeni, że w amerykańskim Kongresie pojawią się żądania związane z długoterminowym wsparciem i większym podziałem obciążeń finansowych między sojuszników Ukrainy.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyliczył, że Ukraina potrzebuje wsparcia w wysokości ok. 5 mld dolarów miesięcznie, aby pokryć wydatki na usługi podstawowe w kraju i utrzymać gospodarkę przy życiu. Ukraiński minister finansów Serhij Marczenko przekazał, że w zeszłym miesiącu jego kraj otrzymał ok. 2 mld dolarów pomocy finansowej; w sierpniu wyniosła ona 4,7 mld USD.

Unijni przywódcy mają rozmawiać w tym tygodniu na szczycie w Czechach o potrzebach finansowych Kijowa, jakie w projekcie budżetowym UE na 2023 rok określono na 38 mld dolarów. Dyplomatom przygotowującym spotkanie przywódców przekazano w zeszłym tygodniu, że oczekiwany poziom finansowania z krajów europejskich będzie na podobnym poziomie, co 1,5 mld dolarów miesięcznie, które są gotowe przekazywać Stany Zjednoczone - powiedziało źródło Bloomberga.

W pierwszej połowie roku UE przekazała Ukrainie 1,2 mld euro pożyczki oraz kolejne miliardy euro na pokrycie kosztów dostaw broni i długoterminowych reform politycznych. Unia chce także prowadzić rozmowy na temat powojennej odbudowy Ukrainy, jednak Kijów ma obecnie znacznie pilniejsze potrzeby - przekazały źródła amerykańskiej agencji.

Reklama

kjm/ ap/