„Jestem poważnie zaniepokojony, że wzrost ceł stawia nas na śliskiej ścieżce w kierunku kapitalizmu kolesiowskiego” — CNBC cytuje słowa miliardera-inwestora, które wypowiedział w czwartek w Economic Club of New York.
W ocenie założyciel Citadel w krótkim terminie krajowe firmy mogą odnieść pewne korzyści z utraty konkurentów. Jednak w dłuższej perspektywie polityka wysokich ceł wyrządza więcej szkody korporacyjnej Ameryce i gospodarce, ponieważ firmy tracą konkurencyjność i produktywność. Protekcjonistyczna polityka handlowa może sprawić, że produkcja towarów stanie się droższa i podniesie ceny dla konsumentów.
Co to jest kapitalizm kolesiowski
Kapitalizm kolesiowski to system gospodarczy charakteryzujący się bliskimi, korzystnymi dla obu stron relacjami między liderami biznesu a urzędnikami rządowymi - przypomina CNBC.
„Teraz korytarze Waszyngtonu będą naprawdę wypełnione grupami interesów i lobbystami, ponieważ ludzie będą oczekiwać coraz wyższych ceł, aby trzymać z dala zagraniczną konkurencję i chronić nieefektywne amerykańskie firmy, które nie zaspokoiły potrzeb amerykańskich konsumentów” — powiedział Griffin podczas czwartkowego wydarzenia.
Cła Trumpa
Trump uczynił cła podstawową zasadą swojej kampanii ekonomicznej. Jego plan przewiduje wprowadzenie ceł na cały import ze wszystkich krajów w wysokości do 20 proc. Natomiast towary sprowadzane z Chin maja być obłożone opłatą w wysokości 60 proc.