Ok. 11 mln ludzi na całym świecie, czyli jedna na 636 osób, może pochwalić się majątkiem wynoszącym co najmniej 1 milion dolarów - ustalili autorzy raportu firmy konsultingowej Capgemini i Royal Bank of Canada, zaprezentowanego we Frankfurcie nad Menem. Przy ustalaniu wartości majątku nie brano pod uwagę użytkowanych przez bogaczy nieruchomości, luksusowych aut czy posiadanych przez nich dzieł sztuki.

Co drugi milioner (53,3 proc.) mieszka w USA, Japonii lub Niemczech. W tym ostatnim kraju w 2011 roku liczba bogaczy wzrosła o 3 proc. do 950 tys.

Choć "klub milionerów" rozrasta się mimo często niesprzyjających warunków w gospodarce światowej, nie pozostają one bez wpływu na sytuację jego członków. O ok. 700 mld dol. stopniał w 2011 roku łączny majątek bogaczy w USA, choć i tak w porównaniu z kryzysowym rokiem 2008 są obecnie bogatsi o dobre 9 bilionów. Najdotkliwiej ucierpieli najbogatsi z bogatych, ponieważ są bardziej skłonni do lokowania części swych majątków w ryzykownych inwestycjach.

Po raz kolejny prawdziwy boom na milionerów odnotowano w krajach regionu Azji i Pacyfiku, gdzie po raz pierwszy w historii rankingu mieszka więcej "superbogaczy" niż w Stanach Zjednoczonych.