PKN Orlen ma umowę z BOP na dostawy propylenu o wartości 350 mln zł rocznieWarszawa, 06.04.2017 (ISBnews) - PKN Orlen podpisał z Basell Orlen Polyolefins (BOP) umowę, na dostawę propylenu w wysokości 100 tys. ton rocznie. Dostawy propylenu - o wartości ok. 350 mln zł rocznie - rozpoczną się w II poł. 2018 r. po oddaniu do użytku budowanej w zakładzie produkcyjnym w Płocku instalacji metatez, podał koncern.

"PKN Orlen informuje, że 5 kwietnia 2017 roku podpisał umowę z Basell Orlen Polyolefins na sprzedaż propylenu w wysokości do 100 tys. ton rocznie. Na podstawie umowy PKN Orlen będzie dostarczał do BOP propylen, którego produkcja zostanie uruchomiona po oddaniu do użytkowania budowanej aktualnie w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku instalacji metatezy, czyli w drugiej połowie 2018 roku. " – czytamy w komunikacie.

Roczna wartość umowy wynosi ok. 350 mln zł, czytamy także.

"Już teraz zapewniliśmy sprzedaż wolumenu budowanej instalacji Metatezy, by zabezpieczyć pełne wykorzystanie jej przyszłych mocy wytwórczych. W konsekwencji Basell Orlen Polyolefins będzie mógł zaplanować intensyfikację swojej produkcji w zakresie polipropylenu. Podpisany kontrakt jest elementem strategii PKN Orlen w zakresie rozwoju petrochemii i wykorzystaniem synergii z BOP" - powiedział członek zarządu ds. energetyki PKN Orlen oraz przewodniczący RN Basell Orlen Polyolefins Piotr Chełmiński, cytowany w komunikacie.

Instalacja Metatezy, powstająca obecnie na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku będzie wytwarzała propylen o jakości polimerowej. Obecny nominalny wolumen produkcji w tym zakresie wynosi 450 tys. ton. Inwestycja podniesie moce wytwórcze do poziomu 550 tys. ton rocznie. Koszt realizacji projektu wyniesie około 400 mln PLN.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 79,55 mld zł w 2016 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)