Statek, wystrzelony za pomocą rakiety Chang Zheng 7 (Długi Marsz 7) jest najcięższym ładunkiem wyniesionym przez chińską rakietę. Ma 10 m długości i może transportować do sześciu ton ładunku.

Moduł kosmiczny Tiangong 2 służy do testowania systemów i procesów związanych ze średnioterminowymi pobytami w kosmosie oraz zaopatrywaniem w paliwo, jak również do prowadzenia eksperymentów medycznych i technicznych.

W najbliższych latach ChRL chce rozpocząć prace nad własną stacją kosmiczną; kluczowy moduł Tianhe 1 (Niebiańska Harmonia) ma zostać wystrzelony w kosmos w 2018 roku. Jeśli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) zgodnie z planem zostanie wyłączona z użytku w 2024 roku, Chiny będą jedynym krajem na świecie dysponującym stałą placówką w kosmosie.

Rozwijanie programu kosmicznego, który zgodnie z zapewnieniami Pekinu ma cel wyłącznie pokojowy, jest priorytetem władz chińskich; prezydent Xi Jinping dąży do utwierdzenia pozycji ChRL jako kosmicznej potęgi. W 2021 roku Państwo Środka chce wysłać sondę na Marsa, a później wyekspediować na Księżyc załogowy statek kosmiczny. (PAP)

Reklama