W trakcie VI Moskiewskiej Konferencji na temat Bezpieczeństwa Międzynarodowego generał oświadczył, że siły operacji specjalnych zademonstrowały wysoką skuteczność w walkach z grupami zbrojnymi w rejonie syryjskiej Palmiry. Wymienił je obok lotnictwa rosyjskiego i sił lądowych syryjskiej armii rządowej.

Siły operacji specjalnych "odgrywają kluczową rolę w likwidowaniu hersztów terrorystów w Syrii, niszczeniu najważniejszych obiektów przeciwnika; korygują uderzenia naszego lotnictwa" - mówił generał.

Rudskoj podał liczbę ponad 23 tysięcy lotów bojowych przeprowadzonych od początku operacji w Syrii przez lotnictwo rosyjskie. Zapewnił, że rosyjskie ostrzały pod względem liczebności kilkakrotnie przewyższyły uderzenia z powietrza dokonane przez koalicję międzynarodową pod wodzą USA.

Generał powiedział również, że mimo zawieszenia wspólnego memorandum o unikaniu incydentów na niebie nad Syrią wojskowi rosyjscy i amerykańscy utrzymują bezpośrednie kontakty na szczeblu roboczym, tak by zapewnić bezpieczeństwo swoich sił powietrznych w Syrii. Rudskoj wyraził nadzieję, że w przyszłości możliwe będzie "zorganizowanie ściślejszej współpracy" obu stron.

Rosja zawiesiła memorandum ws. bezpieczeństwa lotów i zapobiegania incydentom w Syrii po amerykańskich nalotach na syryjską bazę Szajrat na początku kwietnia. Władze w Moskwie oświadczyły następnie, że są gotowe wznowić obowiązywanie memorandum, jednak powinien zostać potwierdzony "pierwotny cel" działań w Syrii koalicji dowodzonej przez USA oraz lotnictwa Rosji, tj. walka z Państwem Islamskim i innymi ugrupowaniami terrorystycznymi.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)