"Potrzeba jakiejś dobrej informacji, aby utrzymać wzrosty" - mówi Ric Spooner, główny analityk rynku w CMC Markets.

"Dynamika gospodarcza w Europie pozostaje stabilna, a warunki pieniężne korzystne" - zauważa tymczasem Luca Paolini, główny strateg Pictet Asset Management.

W Europie zyskują akcje Commerzbanku - bank z Frankfurtu podał, że w I kwartale jego zysk netto wyniósł 217 mln euro. To dużo lepszy wynik od prognoz analityków, którzy spodziewali się zysku 74 mln euro.

Odwrotnie spółka EON - ta miała w I kwartale skorygowany zysk netto 525 mln euro - o 20 procent niższy niż w I kw. 2016 r., a prognozowano 548,5 mln euro zysku.

TEGO INWESTORZY WYSŁUCHAJĄ Z UWAGĄ

Inwestorzy poznają we wtorek komentarze kilku przedstawicieli Fed i na ich podstawie będą się zastanawiać nad ścieżką zmian w amerykańskiej polityce monetarnej w najbliższym czasie.

Rozpocznie prezes Fed z Minneapolis - Neel Kashkari, podczas konferencji High Tech. Na wtorek zaplanowano też wystąpienia E.George, E.Rosengrena, R.Kaplana i J.Bullarda.

Podczas swojego majowego spotkania Fed pozostawił stopę procentową bez zmian w przedziale 0,75-1,00 proc.

Kluczowe dla rynków było zawarte w komunikacie Rezerwy stwierdzenie, iż spowolnienie wzrostu gospodarczego w USA w I kw. prawdopodobnie było przejściowe. Dodano, że inflacja pozostawała w ostatnim czasie na poziomie zbliżonym do 2-proc., czyli do długoterminowego celu inflacyjnego Fed.

W reakcji na wydźwięk komunikatu do 100 proc. wzrosło implikowane, wyceniane przez kontrakty na stopę Fed prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę w czerwcu.

DANE MAKRO Z NIEMIEC MIESZANE - PRODUKCJA SPADŁA MDM, A EKSPORT WZRÓSŁ

W Niemczech w marcu produkcja przemysłowa spadła o 0,4 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 1,8 proc., po korekcie z +2,2 proc. - poinformował we wtorek urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm spadnie o 0,7 proc.

Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 1,9 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 2,0 proc., po korekcie z +2,5 proc. Tu analitycy oczekiwali wzrostu o 2,5 proc.

Eksport Niemiec wzrósł w marcu o 0,4 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po wzroście miesiąc wcześniej o 0,9 proc., po korekcie z +0,8 proc. - podali statystycy. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,2 proc.

Import mdm wzrósł o 2,4 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 1,6 proc. - podali statystycy. Tu oczekiwano wzrostu o 1,6 proc.

Ekonomiści oceniają, że w I kwartale 2017 roku największa europejska gospodarka urosła o 0,6 procent. Niemiecki urząd statystyczny opublikuje dane na ten temat w piątek.

MACRON CZEKA NA NIEDZIELĘ

Emmanuel Macron dostał ponad 66 proc. poparcia w niedzielnych wyborach prezydenckich we Francji. Przekazanie władzy przez prezydenta Francois Hollande'a jest zaplanowane na niedzielę.

Tymczasem prezydent USA Donald Trump i nowo wybrany prezydent Francji uzgodnili w rozmowie telefonicznej, że spotkają się 25 maja przy okazji szczytu NATO w Brukseli - podał Biały Dom. Trump zadzwonił w poniedziałek do Macrona z gratulacjami.

"Prezydent Trump wyraził życzenie bliskiej współpracy z prezydentem elektem Macronem w stawieniu czoła wspólnym wyzwaniom i podkreślił długą i silną tradycję współpracy Stanów Zjednoczonych z ich najstarszym sojusznikiem, jakim jest Francja" - głosi komunikat Białego Domu.

RYNEK ROPY BARDZO KRUCHY:

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są stabilne, po wzroście w poniedziałek o 0,5 proc. W USA spodziewany jest spadek zapasów ropy o 2 mln baryłek.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,47 USD, po zwyżce o 4 centy.

"Rynek będzie patrzeć na to, czy rośnie amerykańska produkcja ropy - jeśli tak, będzie to wywierać presję na notowania tego surowca" - mówi David Lennox, analityk rynku surowców w Fat Prophets w Sydney.

Raporty o zapasach ropy w USA w ub. tygodniu przedstawią - we wtorek Amerykański Instytut Paliw (API), a w środę - Departament Energii USA (DoE).

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.25

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3653,32 0,31 2,10
DAX Niemcy 12723,69 0,23 1,73
FTSE 100 W.Brytania 7317,24 0,22 0,93
CAC 40 Francja 5400,67 0,33 1,82
IBEX 35 Hiszpania 11116,60 0,18 2,74
FTSE MIB Włochy 21540,21 0,52 3,89

(PAP Biznes)