Gobarto chce rozwijać sieć hurtowni i poszerzać portfolio rynków eksportowychWarszawa, 17.05.2017 (ISBnews) - Gobarto zamierza w tym roku poszerzać sieć hurtowni i rozszerzyć ekspansję zagraniczną, poinformowali przedstawiciele zarządu.

"Chcemy rozwijać sieć hurtowni i zwiększyć zasięg terytorialny w zakresie mięso, drób i wędliny. W zeszłym roku uruchomiliśmy hurtownię w Gdańsku, obecnie chcemy uruchomić hurtownię w Olsztynie. To są kapitałochłonne działania. Łącznie mamy 11 hurtowni" - powiedział prezes Dariusz Formela podczas konferencji prasowej.

"Zapewne w kolejnych latach będziemy poszerzać portfolio rynków eksportowych" - dodał.

Prezes podkreślił, że ze względu na prowadzoną strategię spółka nie spodziewa się, by spadał dług.

"Jest miejsce na dług. Działania, które prowadzimy mają pozytywny wpływ na wyniki. Obecnie koncentrujemy się również na poprawie infrastruktury ubojni w Gromkowej, będziemy w nią inwestować. Nasze plany inwestycyjne są zgodne ze strategią z 2015 roku, będziemy inwestować w trzodę chlewną, to jest czasochłonne i skomplikowane" - podkreślił Formela.

Prezes zwrócił też uwagę, że tak dynamicznych przychodów eksportowych, jak w I kw. br. Gobarto nie miało od dawna. Podkreślił, że Grupa nadal funkcjonuje w okresie embarga eksportowego do unii celnej - Rosji, Kazachstanu i Białorusi.

"Poradziliśmy sobie dobrze na innych rynkach wzrosły przychody z eksportu o 50% r/r, zaś w strukturze przychodów - eksport też urósł - wzrost do 15%" - powiedział wiceprezes i dyrektor finansowy Rafał Oleszak podczas konferencji.

Grupa Gobarto w okresie 3 miesięcy 2017 roku uzyskała przychody ze sprzedaży w wysokości 397,71 mln zł, co stanowi wzrost o 17,74% r/r. Przychody eksportowe nominalnie wzrosły o 21,86 mln zł do 61,74 mln xł, a ich udział w strukturze przychodów wzrósł o 3,72 pkt proc. do 15,52% przychodów ogółem.

Gobarto (dawniej Polski Koncern Mięsny Duda) to największa w Polsce firma zajmująca się ubojem i rozbiorem mięsa czerwonego. Spółka kontroluje i jest zarazem najważniejszą częścią grupy kapitałowej, którą aktualnie tworzy ok. 30 firm z branży rolno-spożywczej z terenu Polski, Ukrainy oraz Niemiec. Spółka jest notowana na GPW od 2002 r. Należy do grupy kapitałowej Cedrob.

(ISBnews)