PO MINUTKACH

Uczestnicy posiedzenia Fed w maju zgodzili się co do tego, iż spowolnienie wzrostu gospodarczego w USA w I kw. prawdopodobnie było przejściowe - wynika z opublikowanego w środę protokołu z ostatniego spotkania Fed.

PKB USA w I kw. 2017 r. wzrósł o 0,7 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk, po wzroście o 2,1 proc. kdk w IV kw. 2016 r. – podano w I wyliczeniu. To najniższy odczyt w analogicznym kwartale od 3 lat.

Większość uczestników majowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej oceniła też, że kolejny krok w kierunku zacieśnienia polityki monetarnej powinien nastąpić "wkrótce".

Minutki Fed potwierdzają więc prawdopodobną podwyżkę stóp procentowych w USA podczas najbliższego spotkania w czerwcu, ale budzą też pewne wątpliwości o dalszych zmianach kosztu pieniądza po czerwcu.

W maju amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej w przedziale 0,75-1,00 proc. Fed ocenił wówczas, iż spowolnienie wzrostu gospodarczego w I kw. w USA prawdopodobnie było przejściowe i należy kontynuować stopniową normalizację polityki monetarnej.

KAPLAN O SŁABSZYCH DANYCH Z USA

Ostatnie słabsze odczyty dotyczące amerykańskiej gospodarki są prawdopodobnie przejściowe - ocenił Robert Kaplan, prezes Fed z Dallas.

"Słabsze odczyty z ostatniego tygodnia, dotyczące amerykańskiej gospodarki, są prawdopodobnie przejściowe" - powiedział Kaplan reporterom po wystąpieniu w C.D.Howe Institute Annual Directors Dinner w Toronto.

"Nie jestem jednak tego pewien, więc będę cierpliwy w ocenach przyszłych danych makro, aby przekonać się czy jest to przejściowe, czy część spadkowego trendu" - dodał.

"Nie chcę wyciągać żadnych wniosków. Będę czekać na więcej informacji" - podkreślił.

Kaplan trzyma się swojego "bazowego scenariusza" o trzech podwyżkach stóp procentowych w USA w 2017 r. (włączając majową).

Podczas konferencji w Toronto Kaplan wskazał, że inflacja w USA jest nadal poniżej celu Fed 2 proc., a jej postęp jest "powolny i nierówny". Dodał, że gospodarka USA zbliża się do stanu pełnego zatrudnienia.

Kaplan nie chciał komentować, czy podwyżka stóp procentowych w USA w czerwcu byłaby odpowiednia.

INWESTORZY PATRZĄ NA WIEDEŃ

Od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw ropy na rynki paliw. Produkcja surowca przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu, łącznie przez 24 państwa, ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie.

Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. Porozumienie o zmniejszeniu dostaw ropy przez kartel może zostać przedłużone jeszcze na dalsze kilka miesięcy. Decyzja w tej sprawie zapadnie na posiedzeniu kartelu w czwartek w Wiedniu.

Komitet OPEC i producenci ropy spoza kartelu popierają przedłużenie umowy o mniejszych dostawach ropy na kolejne 9 miesięcy, do końca marca 2018 r. - wynika z komunikatu przekazanego przez kartel.

"Rynek czeka teraz na ostateczny wynik spotkania w Wiedniu. Na pewno będzie mieć on wpływ na notowania ropy" - mówi Michael McCarthy, główny strateg rynku w CMC Markets w Sydney.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 51,75 USD. Wcześniej surowiec zdrożał do 51,93 USD/b - najwyżej od 19 kwietnia.

TRUMP POWINIEN OBAWIAĆ SIĘ TYCH ZEZNAŃ

Znajomy byłego dyrektora FBI Jamesa Comeya, Benjamin Wittes, powiedział w wywiadzie dla CNN, że prezydent USA Donald Trump powinien obawiać się zeznań Comeya, który w przyszłym miesiącu ma być przesłuchiwany przez komisję senacką.

"Ten człowiek ma do opowiedzenia historię, (...) gdybym był na miejscu Donalda Trumpa, bardzo by mnie to przestraszyło" - powiedział Wittes.

Wittes, który jest ekspertem think tanku Brookings Institution w Waszyngtonie, stwierdził, iż fakt, że Comey zdecydował się zeznawać przed komisją na temat ingerencji Rosji w zeszłoroczne wybory prezydenckie, sam w sobie "wiele mówi".

Komisja Senatu USA ds. wywiadu poprosiła Comeya o złożenie zeznań na zamkniętej dla prasy, utajnionej sesji, jednak były dyrektor FBI odmówił. Spotka się z komisją na jawnym posiedzeniu po 30 maja.

Trump zdymisjonował Comeya 9 maja, argumentując, iż ten "stracił zaufanie prawie wszystkich w Waszyngtonie, w tym Republikanów i Demokratów" oraz społeczeństwa.

A W CZWARTEK TAKIE DANE

O 10.30 w Wielkiej Brytanii zostanie opublikowane wyliczenie PKB w I kw. 2017 roku.

O 14.30 inwestorzy poznają liczbę zarejestrowanych nowych bezrobotnych w USA w tygodniu zakończonym 20 maja.

Od 16.00 Lael Brainard z Fed bierze udział w dyskusji panelowej nt. globalnej gospodarki.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.15

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3598,34 0,33 1,01
DAX Niemcy 12673,83 0,24 0,67
FTSE 100 W.Brytania 7523,39 0,11 1,17
CAC 40 Francja 5362,90 0,40 1,38
IBEX 35 Hiszpania 10969,10 0,57 2,66
FTSE MIB Włochy 21411,68 0,20 0,53