Biały Dom potwierdził w środę, że prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę, która wprowadza sankcje wobec Rosji, Iranu oraz Korei Płn.

Ustawa wprowadza nowe sankcje wobec członków rządu Rosji w odpowiedzi na próby wpłynięcia na wynik wyborów prezydenckich w USA w listopadzie 2016 r. i rozszerza zakres sankcji ekonomicznych dotyczących amerykańsko-rosyjskiej wymiany inwestycyjno-handlowej.

W sondażu YouGov 55 proc. ankietowanych uznało, że nowe sankcje nie powinny być stosowane "w żadnym wypadku" lub "raczej nie".

26 proc. pytanych poparło restrykcje.

41 proc. uczestników wyraziło pogląd, że Niemcy powinny zastosować wobec USA gospodarcze kroki odwetowe. 38 proc. było przeciwnych takiej reakcji.

Aż 44 proc. uznało rosyjską decyzję o wydaleniu z Rosji kilkuset amerykańskich dyplomatów za słuszną. 40 proc. oceniło ją jako niewspółmierną.

Zarówno szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel, jak i minister gospodarki Brigitte Zypries ostro skrytykowali amerykańskie sankcje. Zdaniem przedstawicieli niemieckiego rządu są one niezgodne z prawem międzynarodowym. Berlin obawia się, że amerykańskie sankcje uderzą w niemieckie koncerny współpracujące z Rosją przy realizacji projektów energetycznych, w tym Nord Stream 2.