We wspólnym oświadczeniu z okazji przypadającej w poniedziałek 22 stycznia 55. rocznicy podpisania traktatu o współpracy dwustronnej Macron i Merkel potwierdzili swoją "determinacją do pogłębienia dalszej współpracy" między Francją i Niemcami "zgodnie z podstawowym duchem konkretnej współpracy i zbliżenia obywateli" - podała agencja AFP.
"55 lat temu Charles de Gaulle i Konrad Adenauer podpisali Traktat o współpracy francusko-niemieckiej (Traktat Elizejski)(...) Odtąd przyjaźń francusko-niemiecka jest filarem integracji europejskiej. Francja i Niemcy są dla siebie ważnymi partnerami politycznymi i zaufanymi sąsiadami" - deklarują przywódcy obu krajów w tekście opublikowanym dwa dni po ich spotkaniu w Pałacu Elizejskim.
"W tym duchu" na piątkowym spotkaniu przywódcy uzgodnili, "aby w tym roku opracować nowy Traktat Elizejski" w celu "pogłębienia współpracy" obu gospodarek i "wzmocnienia więzi" między dwoma społeczeństwami obywatelskimi - podaje AFP.
"Robimy to, aby jeszcze bardziej zbliżyć ludzi w naszych krajach. I robimy to, aby nadać całej Europie nowy impuls, aby stała się jeszcze silniejsza" - powiedziała Merkel we wspólnym podkaście wideo, gdy - jak zauważa Reuters - Niemcy i Francja przygotowują się do zawarcia nowego bilateralnego traktatu.
Merkel i Macron wyrazili zadowolenie z decyzji, jaką podjęły parlamenty obu krajów w sprawie uczczenia rocznicy; w poniedziałek mają przyjąć wspólną rezolucję przedstawiającą perspektywy nowego traktatu i wzmacniającą współpracę między obu parlamentami - podaje AFP.
Po spotkaniu w Paryżu w piątek Merkel i Macron rozmawiali o perspektywie uzgodnienia reform w strefie euro, podkreślając że są zaangażowani we wzmocnienie bloku. Dzień wcześniej o propozycjach reform dla strefy euro rozmawiali ministrowie finansów Niemiec i Francji, Peter Altmaier i Bruno Le Maire.
>>> Czytaj też: Politolog: Jest szansa na poprawę stosunków polsko-niemieckich. Nikomu nie zależy na eskalacji napięcia
bedzie bajzel(2018-01-21 15:00) Zgłoś naruszenie 7260
Francja i Niemcy dwa upadłe kalifaty. Jeden dwa lat stan wyjątkowy.Drugi kolejny miesiąc bez rządu.
Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedzmart(2018-01-21 16:58) Zgłoś naruszenie 92
Może jakoś gazetę przeczytaj, zamiast ciągle snuć te fantazje
Wiejska sztuka(2018-01-21 15:07) Zgłoś naruszenie 322
Jeden ma największą produkcję sprzętu Wojskowego w Europie a Drugi ma największą nadwyżkę handlową na świecie. Oba są w Ruinie. Jedynie Polska kwitnie i moja wieś z której nigdy nie wyjechałem ale najstarsza baba w remizie tak mówiła. Amen.
nasza Europa(2018-01-21 14:25) Zgłoś naruszenie 4343
Większa integracja naszej Europy to wspaniała wiadomość dla Polski i Polaków, oczywiście, zła dla PiSu wrogo usposobionego do niezależnej od Kremla demokratycznej Polski
Pokaż odpowiedzi (2)OdpowiedzKarlik(2018-01-21 16:43) Zgłoś naruszenie 113
A co obchodzi Polske NS 2, co obchodzi inny kraj w jaki sposob Niemcy zaopatruja sie w gaz. Czy ktos sie miesza do planow Polski budowy gazociagu z Norwegii czy kupna gazu skroplonego w Kuwejcie czy USA?. Czy juz nie dosyc tego wp......nia sie w cudze sprawy?
Dr Tux(2018-01-21 16:18) Zgłoś naruszenie 112
Wasza Europa czyli niemiecka europa to dla NIEMIEC na pewno wspaniała wiadomość! Co do Rosji to przypomnij mi kto forsuje Nord Stream 2 ?- o ile się nie mylę to Rosja i Niemcy mają wspólne interesy.
Newsroom(2018-01-21 22:37) Zgłoś naruszenie 85
Kalifat niemiecko -- francuski, zwiera szyki ? Francja na kroplówce Niemiec, jeszcze jakiś czas pociągnie, ale jak długo Niemcy,mogą sztucznie Francje trzymać na kroplówce ? Kiedyś Niemcy też dostaną zadyszki, a może i zawał ?
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzpolitologue(2018-01-22 16:14) Zgłoś naruszenie 11
Na katotaliban Polska, której sama groźba odcięcia od niemieckiego cycka przeorganizowała rząd i zmieniła premiera zależna od żadnej kroplówki nie jest :)
ert@ert-blog.pl(2018-01-21 20:41) Zgłoś naruszenie 77
Myślę, że dla tych państw, i świata, byłoby lepiej jak Niemcy zajęliby się budową znakomitych dróg i znakomitych samochodów /nawet mimo afery spalinowej/ a nie organizowanie politycznego porządku Europy. Nie mają ku temu szczęśliwej ręki...
Odpowiedz