Zadłużenie wobec Klubu Paryskiego było wynikiem porozumienia, zawartego w kwietniu 1991 r. z 17 krajami wierzycielami, o reorganizacji i redukcji polskiego długu zaciągniętego w latach 70-tych, którego spłacanie zostało przerwane w latach 80-tych.

Paryski dług z głowy, został londyński

Obecnie, jak informuje Ministerstwo Finansów - z końcem pierwszego kwartału br. praktycznie zakończone zostanie "spłacanie nierynkowego zadłużenia zagranicznego Skarbu Państwa, tj. długu wobec Klubu Paryskiego".

"Spłacenie zadłużenia wobec Klubu Paryskiego oznacza formalnie zakończenie okresu spłacania długu z lat 70-tych wobec wierzycieli rządowych. Do spłacenia pozostaje jeszcze zadłużenie z lat 70-tych wobec banków komercyjnych, w formie obligacji Brady'ego" - poinformowało MF. Dodało, że obecnie dług ten, czyli dług wobec Klubu Londyńskiego, opiewa na 340,5 mln dolarów, a termin wykupu upływa w 2024 r.

Reklama

Woleli mieć z powrotem choć połowę długu

W czasie negocjacji dług Polski wobec rządów zredukowano o połowę wartości łącznych płatności. Oznaczało to zmniejszenie zobowiązań z tytułu kapitału do poziomu 26,4 mld dolarów w 1994 r. Naszymi największymi wierzycielami były wówczas Francja, Brazylia i Austria.

Porozumienie z 1991 r. przewidywało trzy warianty restrukturyzacji polskiego długu. Zobowiązania w ramach dwóch głównych wariantów (tzw. opcji A i B) stanowiły 99,3 proc. całości zobowiązań wobec Klubu Paryskiego i ich spłacanie zakończone zostało 31 marca br.

"Pozostała część długu, o równowartości ok. 118 mln dolarów, w ramach tzw. opcji C (część zobowiązań wobec Japonii) spłacana będzie zgodnie z harmonogramem do 2014 r." - czytamy w komunikacie.

Od kilku lat spłacaliśmy na zapas

MF przypomniało, że od 2001 r. Polska rozpoczęła operacje przedterminowej spłaty zobowiązań wobec Klubu Paryskiego. Pierwsza, przeprowadzona w 2001 r. dotyczyła Brazylii, kiedy z 3,3 mld dolarów nominalnego długu spłaciliśmy 2,5 mld dolarów. W 2005 r. Polska zadeklarowała gotowość spłaty całości pozostałego zadłużenia. Część krajów na to się zgodziła i w rezultacie w 2005 r. spłacono przed terminem zobowiązania o równowartości 5,8 mld dol.

Gotowość przedterminowej spłaty całości długu wobec Klubu Paryskiego podtrzymywana była również w latach późniejszych. W 2008 r. dokonano przedterminowej spłaty zadłużenia wobec Francji o równowartości 0,5 mld dolarów.

Część długu państwa takie jak USA, Francja, Szwajcaria, Szwecja, Włochy i Norwegia zgodziły się przeznaczyć na inwestycje w ochronę środowiska. Z tych środków powstał EkoFundusz.