W głosowaniu wzięło udział 430 posłów. Za uchwaleniem ustawy głosowało 241 posłów, przeciw było 150, a 39 wstrzymało się od głosu. Do ustawy zgłoszono 59 poprawek, ale większość z nich została odrzucona. Przepadły m.in. poprawki opozycji, przewidujące wprowadzenie emerytur mundurowych dla celników.

Szef Służby Celnej, wiceminister finansów Jacek Kapica powiedział w rozmowie z PAP po głosowaniu, że na wniosek związków zawodowych celników resort zrezygnował z tzw. ucywilnienia w chwili wejścia w życie ustawy stanowisk zaplecza służby celnej. "Ten proces będzie realizowany ewolucyjnie, w miarę odchodzenia ludzi z pracy" - powiedział. Dodał, że Sejm zgodził się także, by tzw. opis i wartościowanie stanowisk pracy przenieść na rok 2011. Procedury te mają umożliwić jasne określenie wartości stanowisk, co pozwoli przypisać im odpowiednią kategorię i wynagrodzenie. "Dzięki temu wynagrodzenia na stanowiskach, na których jest wykonywana taka sama praca, będą jednakowe. To ważne dla określenia ścieżki kariery i wartościowania pracy funkcjonariuszy" - wyjaśnił Kapica.

Posłowie przyjęli także poprawkę wskazującą, że szef Służby Celnej jest przełożonym wszystkich funkcjonariuszy. W przypadku zwolnienia funkcjonariusza przez dyrektora Izby Celnej, funkcjonariusz będzie mógł się odwołać od tej decyzji do szefa SC. Zdaniem Jacka Kapicy, ustawa wzmocni kompetencje Służby Celnej. Uporządkuje przepisy kontrolne i da dodatkowe kompetencje celnikom w obszarze kontroli gier. Celnicy będą mieli w swych kompetencjach kontrolę gier legalnych, nielegalnych oraz pobór podatku od gier.

"Ustawa przewiduje umocnienie statusu funkcjonariusza celnego, dopasowując go - choć nie do końca - do statusu służb mundurowych. Nie będzie to pełen wachlarz uprawnień, zabraknie np. uprawnień emerytalnych, ale będzie to krok w tym kierunku" - powiedział wiceminister. "O wprowadzeniu emerytur mundurowych będziemy jeszcze dyskutować. Problem powinien być rozwiązany wraz z wprowadzeniem nowego systemu emerytalnego służb mundurowych" - dodał.

Reklama

Ustawa przewiduje też ułatwienia dla przedsiębiorców kontrolowanych przez celników. Dotychczas kontrole były prowadzone na podstawie trzech procedur: celnej, szczególnego nadzoru podatkowego i kontroli podatkowej. Wprowadzony zostanie jeden tryb kontroli. W sytuacji udzielania pozwoleń np. na prowadzenie składu celnego czy podatkowego, prowadzone będzie postępowanie audytowe.

Ustawa, z wyjątkiem przepisów dotyczących opisu stanowisk, ma wejść w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia.