Gdy zaczyna wyłaniać się przyszły kształt sektora, rozpoczęły się także zwolnienia. W zeszłym tygodniu Ulster Bank, irlandzki oddział Royal Bank of Scotland, zakomunikował, że planuje obciąć dalsze 250 miejsc pracy w Irlandii po zamknięciu First Active, banku hipotecznego w Dublinie, którego kupił sześć lat temu. Zdaniem analityków szykują się jeszcze większe wstrząsy, kiedy rządowy zły bank, Narodowa Agencja Zarządzania Aktywami (National Asset Management Agency - Nama), uwolni pięciu spośród sześciu irlandzkich kredytodawców z ciężaru pożyczek, szacowanych na około 87 miliardów euro, co stanowi połowę produktu narodowego Irlandii.

„Panuje przekonanie, że będą działać tylko trzy grupy bankowe - Allied Irish Banks i Bank of Ireland oraz trzeci, w skład którego wejdą, chociaż nie wyłącznie, Permanent TSB, Irish Nationwide i EBS” – mówi Dermot O’Leary, główny ekonomista Goodbody Stockbrokers w Dublinie,

Pięciu kredytodawców Dublina chce współpracować z agencją Nama, która, zgodnie z haromonogramem rządu, powinna zostać powołana do życia przez parlament w przyszłym miesiącu. Po uchwaleniu ustawy Nama zacznie kupować kredyty od pożyczkodawców z dyskontem, którego wielkość będzie jeszcze ustalona. Kiedy latem przyszłego roku agencja zakończy operację wykupywania aktywów, na placu boju pozostanie zapewne mniej banków. I chociaż detale nowego krajobrazu mają być wypracowane, przewiduje się, że jeszcze bardziej dominująca rola przypadnie dwóm największym bankom notowanym na giełdzie – AIB i Bank of Ireland.

Towarzystwa budowlane Dublina, Irish Nationwide i EBS, które skierowały olbrzymie sumy pieniędzy dla deweloperów w Irlandii i Wielkiej Brytanii, mogą być połączone z innymi kredytodawcami, kiedy dobiegnie końca proces ich oczyszczania ze złych pożyczek. Potencjalnym partnerem jest Anglo Irish, znacjonalizowany przed rząd w styczniu tego roku. Razem mogą one utworzyć podmiot, w którym rząd upatruje „trzecią silę” w krajowej bankowości.

Reklama

Permanent TSB, bank hipoteczny należący do Irish Life & Permanent, prawie w ogóle nie udzielał pożyczek na komercyjne nieruchomości i dlatego nie będzie miał żadnych związków z agencją Nama. Tym niemniej, zdaniem analityków, stanie się on centralną częścią jakiejkolwiek nowej grupy bankowej.

„Jest dostatecznie wiele podmiotów wokoło, aby sformować trzy irlandzkie banki, nie poprzestając tylko na dwóch” – mówi Pat McArdle, ekonomista, który wcześniej pracował w Ulster Banku i w irlandzkim ministerstwie finansów.

Według analityków, w odchudzonym sektorze bankowym będzie mniej agresywnej konkurencji cenowej adresowanej do małego biznesu i nabywców kredytów hipotecznych. Brytyjskie i duńskie banki, które wcześniej nadawały ton rywalizacji cenowej, będą już teraz liczyły się w mniejszym stopniu niż dotychczas.

Sebastian Orsi, analityk bankowy w Merrion Capital, sądzi, że Ulster Bank należący do RBS i posiadający gęstą sieć swoich oddziałów w republice, nadal będzie funkcjonował. Ale jego zdaniem Bank of Scotland w Irlandii, należący do Lloyds Banking Group, będzie w przyszłości „odgrywał mniej kluczową rolę”.

Zagraniczne banki, w tym National Irish Bank, oddział mającego siedzibę w Kopenhadze banku Danske, z pewnością nie zostaną włączone do rządowego programu złego banku, ponieważ są one objęte narodowymi gwarancjami i systemami ochrony aktywów w swych rodzimych krajach.

Rossa White, główny ekonomista Davy Stockbrokers, twierdzi, że jeśli nawet rząd będzie musiał podczas operacji Nama dokapitalizować kredytodawców Dublina zastrzykiem gotówki, jest on zdecydowany pozostawić główne banki w rękach prywatnych.

Ale związki zawodowe obawiają się, że Nama doprowadzi do większych cięć miejsc pracy w irlandzkim sektorze bankowym. „To otwiera możliwość wielkiej konsolidacji w sektorze poprzez fuzje, akwizycje i likwidacje” – mówi Larry Broderick, sekretarz generalny Irish Bank Officials Association, reprezentującego 23 tysiące pracowników bankowych w Irlandii. Zrzeszenie chce uzyskać w ministerstwie finansów zapewnienia co do kształtu i wielkości sektorze w świecie wykreowanym przez agencję Nama.

Tłum. T.B.