Nowa elektrownia zapewni Kompanii Węglowej (KW) zbyt 2,5 mln ton węgla rocznie. Być może podobnej wielkości sprzedaż opału zagwarantuje inna elektrownia węglowa na południu Polski, która ma być rozbudowana przy współudziale kapitału zagranicznego.
– Na razie nie jestem upoważniony do ujawniania żadnych szczegółów, ani do podawania nazwy firmy. Jesteśmy dopiero po rozmowach intencyjnych. Liczymy, że zaangażowanie RWE w budowę elektrowni Czeczott zachęci zagranicznych inwestorów do podejmowania podobnych przedsięwzięć. Dla nas jest to dowód, że węgiel jest paliwem przyszłości – mówi Mirosław Kugiel, prezes Kompanii Węglowej.

Wyższa sprawność

Wbrew sceptykom doszło do zawarcia formalnej umowy powołującej do życia nową spółkę z kapitałem mieszanym (niemiecko-polskim) – RWE Elektrownia Czeczott. Kompania Węglowa wnosi do niej nieruchomość gruntową i 50 tys. zł. Kapitał założycielski będzie w miarę potrzeb powiększany. W ocenie Joanny Strzelec – Łobodzińskiej, wiceministra gospodarki ta inwestycja może być zapowiedzią modernizacji przestarzałej technicznie polskiej energetyki.
Reklama
– Chcielibyśmy, żeby w najbliższych latach co roku oddawano bloki o mocy 1000 MW. Gdy w Europie powstają rygorystyczne przepisy odnośnie emisji CO2 cieszy nas, że RWE zamierza wybudować elektrownię węglową. We Włoszech niedaleko Rzymu już funkcjonuje podobny blok energetyczny. Oznacza to, że energia w węgla może być ekologicznie czysta i tańsza niż z innych źródeł – podkreśla Joanna Strzelec – Łobodzińska.
Elektrownia ma mieć moc 800 MW. Będzie jedną z najnowocześniejszych w Europie i pierwszą tego typu w Polsce. Inwestor zapewnia, że śląski blok energetyczny będzie miał wysoką sprawność, dochodzącą do 46 proc. W obecnie funkcjonujących polskich elektrowniach waha się ona w przedziale 33-35 procent.

Zmniejszenie emisji CO2

Atutem planowanego zakładu jest także oszczędność. Czeczott będzie zużywał o 30 proc. mniej węgla niż zakłady starego typu na każdy produkowany w niej kWh energii. Oznacza to zmniejszenie rocznej emisji CO2, które jest szacowane na o ok. 1,3 miliona ton rocznie.
Według informacji RWE Polska Elektrownia Czeczott jest elementem strategii tej grupy, która w 2008 roku ogłosiła program rozwoju z uwzględnieniem redukcji CO2. Rozpoczynana w Polsce inwestycja jest jedną z największych w historii tej firmy. Do roku 2012 RWE zamierza wydać na budowę nowoczesnych bloków energetycznych około 30 miliardów euro, w tym 20 mld euro poza granicami Niemiec.
– Podpisanie umowy założycielskiej spółki RWE Elektrowni Czeczott jest kolejnym krokiem w przygotowaniu tej inwestycji. Teraz rozpocznie się prace nad dokumentacją techniczną. Dla nas jest bardzo ważne, że te projekt inwestycyjny doskonale pasuje do strategii rozwoju Polski do 2030 roku oraz planu rozwoju dla sektora energetycznego – zapewnia Filip Thon, prezes RWE Polska, który w okresie realizacji inwestycje będzie też szefem trzyosobowego zarządu nowo powołanej spółki RWE EC.

Kilkumiesięczne przygotowania

Przygotowania do inwestycji energetycznej są prowadzone od kilku miesięcy. Opracowano jej studium wykonalności na podstawie przeprowadzonego rozpoznania podłoża gruntów pod przyszłą elektrownię. Oceniono też możliwości zaopatrzenia jej w wodę.
– Po dawnej kopalni Czeczott pozostanie system odwadniania, który dalej musimy utrzymywać. Odwadnianie nieczynnych wyrobisk musi funkcjonować by nie doszło do zagrożenia obiektów znajdujących się na powierzchni – zaznacza Mirosław Kugiel.
800MW
taką moc będzie mieć elektrownia wybudowana na terenie kopalni Czeczott przez RWE i Kompanię Węglową