statystyki

Nawet o 30 proc. spadły ceny materiałów budowlanych

5 września 2009, 16:34
Źródło:GP/forsal.pl

Obniżenie cen materiałów budowlanych spowodował mniejszy popyt i zmniejszająca się zdolność kredytowa inwestorów. Od początku roku o 1/5 spadła liczba wydawanych pozwoleń na budowę.

Reklama

Reklama

Teraz jest dobry moment dla budujących domy. Znacznie obniżyły się ceny materiałów budowlanych i stawki, jakich żądają firmy budowlane. W dodatku są one dostępne dla klientów bez potrzeby rezerwowania terminów rozpoczęcia robót.

– Od początku 2009 roku stawki, jakie płacimy wykonawcom, systematycznie maleją – mówi prezes inwestora zastępczego ES Polska, Michał Jalovecký.

– Nadal trzeba się jednak natrudzić, szukając dobrej ekipy, ale zawsze dobrzy fachowcy byli drożsi i trzeba było na nich dłużej czekać – dodaje.

Według danych Polskich Składów Budowlanych od początku tego roku najbardziej spadły ceny materiałów wykorzystywanych w pierwszej fazie budowy, przede wszystkim cegieł ceramicznych, które są tańsze nawet o 30 proc., a w porównaniu z cenami materiałów sprzed dwóch lat – są niższe o połowę.

Duże oszczędności dla inwestorów stanowią materiały izolacyjne, bo ich ceny spadły w ciągu ostatnich miesięcy o 20 proc. Tanieje większość towarów niezbędnych do budowy domów. Według danych PSB mniej zapłacimy za suche zabudowy wnętrz, gazobetony i silikaty. Tańsze są pokrycia dachowe, rynny i drewno, choć ono staniało minimalnie. Mniej kosztują płytki ceramiczne oraz wyposażenie kuchni i łazienek. Od kilkunastu miesięcy banki niechętnie udzielają pożyczek na 100 proc. wartości i wnikliwie sprawdzają zdolność kredytową klientów. To wszystko odbija się na rynku nieruchomości. Według danych GUS liczba nowych inwestycji rozpoczętych na początku tego roku spadła o ponad 38 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Eksperci z ES Polska – inwestora zastępczego – uważają jednak, że ta sytuacja może doprowadzić do tego, że już w przyszłym roku nastąpi duża podaż nowych inwestycji.

Niższy koszt materiałów i robocizny wpłynął na obniżenie cen domów.

– Ceny oferowanych przez nas domów już spadły średnio o 30 tys. zł – mówi prezes ES Polska. Uważa on jednak, że mimo iż rynek jest ostatnio dość nieprzewidywalny, to nie będzie dalszych obniżek

Natomiast niektórzy analitycy przewidują, że spadek cen materiałów oraz robocizny w tym roku może doprowadzić do tego, że wybudowane teraz domy całkowicie zaspokoją potrzeby rynku. To może oznaczać, że klienci będą mogli przebierać w ofertach domów w przystępnych cenach – przewidują specjaliści ES Polska.

Ważne!

Nie staniały materiały ścienne, ceramiczne oraz stolarka otworowa. Rosną ceny narzędzi i sprzętu budowlanego oraz chemii budowlanej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

  • Poor(2009-09-11 11:08) Odpowiedz 00

    Jeszcze niedawno sprzedawcy materiałów budowlanych zarzekali się że marże są na poziomie kilku procent i ceny już bardziej nie spadną. Nagle okazuje się że spadły o 30%. Rozumiem że ci sami sprzedawcy prowadzą teraz biznes charytatywnie? Czekamy na kolejne obniżki.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze