Do końca 2008 r. moc zainstalowana w farmach wiatrowych znajdujących się w około 80 państwach przekroczyła 120 GW, co stanowi 1,5 proc. globalnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jeszcze w 2000 r. moc zainstalowana w elektrowniach wiatrowych była prawie 7-krotnie mniejsza, a tym samym niewidoczna na energetycznej mapie świata.
Liderem w produkcji energii wiatrowej są Stany Zjednoczone, których udział w 2008 r. w łącznej zainstalowanej mocy energii wiatrowej wyniósł 20,8 proc. przy ponad 30-proc. wzroście w porównaniu z rokiem poprzednim. Kolejne miejsca zajmują Niemcy (udział 19,8 proc., wzrost o 6 proc.), Hiszpania (udział 13,9 proc., wzrost o 6 proc.), Chiny (udział 10,1 proc., wzrost o 23 proc.) oraz Indie (udział 8,0 proc., wzrost o 7 proc.).
Energetyka wiatrowa jest najbardziej rozwiniętą technologią wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych w UE. Wspólnota Europejska, z około 60-proc. udziałem w tym sektorze, zajmuje pozycję lidera na rynku globalnym. W samym 2008 roku Unia odnotowała rekordowy wzrost mocy zainstalowanej energii wiatrowej, który był wyższy od przyrostu ze wszystkich innych źródeł odnawialnych i konwencjonalnych. Kluczowym czynnikiem wpływającym na rozwój tego sektora w UE jest silne wsparcie na poziomie struktur unijnych oraz poszczególnych państw członkowskich. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 27 września 2001 r. nakładająca obowiązek zwiększenia udziału energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) w całości wytwarzanej energii stanowiła milowy krok w rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym energii wiatrowej.
Na terenie Unii Europejskiej widać znaczne dysproporcje pomiędzy rozwiniętymi gospodarkami unijnymi a rynkami wschodzącymi. Na koniec 2008 roku moc zainstalowana w krajach starej Piętnastki wynosiła 63 857 MW, podczas gdy w krajach nowej Dwunastki tylko 1078 MW.
Reklama
Polska energetyka wiatrowa, choć w ostatnich latach rośnie bardzo dynamicznie, wciąż znajduje się w początkowym stanie rozwoju. Obecnie polskie możliwości produkcyjne energii elektrycznej z wiatru wynoszące 472 MW (na koniec 2008 r.) są 50-krotnie mniejsze niż niemieckie. Aby Polska mogła spełnić wymogi stawiane przez Unię, niezbędne jest wsparcie inwestycji w energetykę wiatrową przez rząd oraz eliminacja licznych barier prawnych i administracyjnych.
Prognozuje się, że udział energii ze źródeł odnawialnych (w tym z wiatru) w wytwarzaniu energii elektrycznej będzie dynamicznie wzrastał, aż do 2040 roku, kiedy to wiatr wraz z innymi źródłami energii odnawialnej mógłby zaspokajać 100 proc. światowych potrzeb energetycznych.
Energia wiatrowa – niewyczerpalna oraz powszechnie dostępna – może uchronić świat przed kryzysem energetycznym. Ponadto odnawialne źródła energii uniezależniają gospodarki państw od importu, przez co zmniejszają wrażliwość na wahania wolumenu oraz cen energii, a tym samym wpływają pozytywnie na ryzyko inwestycyjne.
Reasumując – ze względu na znaczenie energetyki wiatrowej w gospodarce przy jednoczesnym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla oraz innych pozytywnych aspektach wpływu energetyki wiatrowej na środowisko, inwestycje w energię odnawialną będą stanowiły kluczowy element przyszłości energetycznej na świecie.
472 MW. Taka jest moc elektrowni wiatrowych w Polsce