Wyniki finansowe BNP Paribas za III kwartał przebiły prognozy rynkowe. Zysk netto wyniósł 1,31 miliarda euro, podczas gdy analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się 1,26 miliarda euro. Akcje francuskiego banku od razu po tej wiadomości zyskały na paryskiej giełdzie 1,9 proc.

Dochody z działalności inwestycyjnej i korporacyjnej BNP Paribas wyniosły w III kwartale 1,24 miliarda euro. W tym samym czasie zysk brutto w oddziałach zajmujących się ubezpieczeniami, bankowością prywatną i zarządzaniem aktywami wzrósł prawie trzykrotnie. 79-milionowe straty przyniosła jednak sieć oddziałów detalicznych na rynkach wschodzących, głównie za sprawą głębokiego kryzysu gospodarczego na Ukrainie.

BNP Paribas jest jednym z tych banków, które wykorzystały kryzys, by przejąć bankrutujących konkurentów. W tym roku francuski gigant nabył oddziały Fortis Banku w Belgii i Luksemburgu za kwotę ponad 10 miliardów euro. W pierwszym kwartale po integracji zysk netto z Fortisa wyniósł 277 milionów euro.