Adrew Cuomo, Prokurator generalny Nowego Jorku, powiedział, że Intel pogwałcił federalne prawo antymonopolowe. „Rabaty”, których udzielał on firmom w zamian za zakup i używanie jego procesorów, były w rzeczywistości wielomiliardowymi łapówkami. Natomiast te firmy, które współpracowały z konkurencją Intela – głównie amerykańskim AMD – były zastraszane i szantażowane.

Intel, który jest największym na świecie producentem procesorów, już wcześniej był oskarżany o takie praktyki m.in. w Europie oraz Azji. Unia Europejska nałożyła w maju na koncern rekordową karę w wysokości 1,06 mld euro, po 8-letnim dochodzeniu antymonopolowym. Bruksela nakazała też zaprzestanie udzielania nielegalnych zniżek dla producentów używających procesory Intela. Była to największa kara w historii Unii Europejskiej. Poprzednia wynosiła „tylko” 497 mln euro i została nałożona na Microsoft w 2004 r., także za działania monopolistyczne. Intel odwołał się od decyzji KE.

Także w Korei Południowej koncern został ukarany. W 2008 roku dostał on 25 mln dolarów grzywny za oferowanie zniżek w zamian za niekorzystanie z produktów AMD.

„Intel używał nacisków i przekupstwa, aby utrzymać w garści rynek” – powiedział prokurator Andrew Cuomo w oświadczeniu cytowanym przez agencję Bloomberg. „Działania Intela nie tylko uderzyły w potencjalnych rywali, ale także skrzywdziły przeciętnych konsumentów, którzy zostali obrabowani z lepszych produktów po niższych cenach”.

Jak dodał Cuomo, w nielegalne działania Intela byli zaangażowani giganci z branży komputerowej, tacy jak Dell, Hewlett-Packard, a także IBM. Podobnie jak w innych przypadkach, Intel płacił gigantom informatycznym za to, żeby nie używali procesorów ich największego konkurenta – firmy AMD. Co ciekawe, koncern zapłacił firmie Dell prawie 2 miliardy dolarów w tzw. "zniżkach" w 2006 roku, a w dwóch kwartałach 2006 roku zniżki te były tak duże, że przekroczyły zyski Della.

Intel miał 82-proc. udział w rynku procesorów dla komputerów osobistych w Stanach pod koniec III kwartału – wynika z badań firmy Mercury z Arizony. AMD miało 18 proc. rynku, a tajwański Via Technologies – mniej niż 1 proc.