"Minister spotka się z największymi amerykańskimi funduszami inwestycyjnymi, które są zainteresowane europejskimi rynkami wschodzącymi. Przedmiotem spotkań będzie realizowany przez resort skarbu plan prywatyzacji, w tym zwłaszcza spółki z sektora energetycznego, chemicznego, instytucje finansowe czy przemysł wydobywczy" - powiedział PAP rzecznik MSP Maciej Wewiór.

Program prywatyzacji na lata 2009-2010 zakładał przychody w tym roku na poziomie 12 mld zł, a w przyszłym 25 mld zł. Minister skarbu szacuje, że na koniec tego roku sięgną one około 5 mld zł. Do końca roku powinna być ukończona m.in. prywatyzacja pierwszej grupy spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej, zrzeszającej Ciech, Zakłady Azotowe w Tarnowie oraz Zakłady Azotowe w Kędzierzynie-Koźlu. Trwa także proces prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych.

Zgodnie z rządowym planem, druga grupa chemiczna, w skład której wchodzą Zakłady Chemiczne Police oraz Zakłady Azotowe Puławy, ma zostać sprywatyzowana w 2010 roku. Plan prywatyzacji na przyszły rok obejmuje m.in. spółki energetyczne, w tym Tauron. W przyszłym roku ma zostać sprzedana inwestorowi branżowemu gdańska Energa, a także do 10 proc. akcji Polskiej Grupy Energetycznej.

Do prywatyzacji na przyszły rok przewidziane są także kopalnie: węgla brunatnego Adamów i Konin; planowana jest też wyprzedaż akcji Skarbu Państwa w kopalni Lubelski Węgiel "Bogdanka".