"Podjęte działania wynikają z realizacji strategii rozwoju spółki i zmiany jej modelu organizacyjnego. Mimo trwającego spowolnienia gospodarczego w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej spółka myśli w perspektywie rozwoju i planuje wzrost skali prowadzonego biznesu" - głosi czwartkowy komunikat spółki.

Dodano, że Zelmer ma obecnie trzecie miejsce w regionie pod względem udziałów w rynku małego AGD. "Spółka rozważa różne opcje związane z budową i lokalizacją nowego zakładu, ale na pewno Rzeszów i region Podkarpacia pozostaną centrum działalności produkcyjnej Zelmer SA. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2011 r. Szacowana wielkość inwestycji wynosi 45 mln zł" - napisano w komunikacie.

Rynek małego AGD w Polsce zmniejszył się o 2,8 proc. w okresie styczeń-wrzesień 2009 r. (wobec spadku o 3,6 proc. w I-VIII). Spadki z innych krajach regionu były znacznie wyższe i wyniosły (za 8 miesięcy br.): 11,4 proc. w Rosji, 12,7 proc. na Słowacji i 21,2 proc. na Ukrainie. W samym III kw. sprzedaż krajowa Zelmera wyniosła 91,2 mln zł, a eksportowa - 28,6 mln zł. Oznacza to, że 28,6 proc. przychodów pochodziło z zagranicy. Największymi odbiorcami w tym okresie były: Rosja (32 proc.), Turcja (17 proc.), Czechy (16 proc.) i Ukraina (16 proc.).