"Dzisiejszy dzień rozpoczął się w ponurych nastrojach, kończyliśmy go jednak z nieco wymuszonym, ale uśmiechem na ustach. Tak naprawdę nic istotnego się nie wydarzyło i rynek czeka w konsolidacji na istotne impulsy" - poinformował analityk Xelion Łukasz Bugaj. Indeks największych spółek przez większą część sesji przebywał w strefie wartości dodatnich notując kosmetyczne zmiany.

Niewielkie wrażenie na inwestorach zrobiły informacje z Chin, gdzie tamtejszy bank centralny zdecydował o podniesieniu poziomu stopy rezerw obowiązkowych, co wpłynęło negatywnie na nastroje na rynkach azjatyckich. Analityk Xelion spodziewa się za to ożywienia w końcu tygodnia. "Wtedy napłyną istotne dane makroekonomiczne i wyniki spółek amerykańskich. Do tego czasu inwestorzy chcieli zachować osiągnięty status quo, a więc konsolidację przy szczytach trendu" - skomentował Bugaj.

W końcu tygodnia opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej w USA i amerykańskiej produkcji przemysłowej. Wynikami pochwalą się giganci: Intel i JP Morgan. Zdaniem analityków, reakcja na dane makro i wyniki spółek określi kierunek rynków w drugiej połowie stycznia.

Ostatecznie WIG20 wyniósł w środę na zamknięciu sesji 2 458,05 pkt, co oznacza wzrost o 0,38 proc. WIG zyskał 0,44 proc. i wyniósł 41 140,46 pkt. Obroty na rynku akcji wyniosły ponad 1,99 mld zł.