"Nasza decyzja co do Enei będzie wynikać ze strategii, która zostanie opublikowana w ciągu dwóch miesięcy, na przełomie pierwszego i drugiego kwartału, prawdopodobnie razem z wynikami za 2009 rok" - powiedział PAP prezes Piekacz.

"Obserwujemy co się dzieje z Eneą, uważamy że to jest dobra firma, przyszłościowa. Oczywiście jeśli już, to interesowałby nas pakiet większościowy w spółce. Gdy Skarb Państwa przedstawi ofertę, to nasi stratedzy dokładnie ją przeanalizują" - dodał prezes.

Powtórzył, że Vattenfall zamierza zwiększyć swój udział w polskim rynku energii. "Vattenfall chce się w Polsce rozwijać, chce zwiększać udział w rynku, w wytwarzaniu też. Nie wiemy jednak na dziś w jaki sposób chcemy być na tym rynku aktywni w przyszłości" - powiedział Piekacz.

Vattenfall ma obecnie 18,67 proc. akcji Enei. 67,05 proc. akcji spółki jest w rękach Skarbu Państwa. Resort skarbu zamierza wkrótce sprzedać do 16 proc. Enei poprzez giełdę, polskim i zagranicznym inwestorom instytucjonalnym, a następnie w drugim etapie ponad 50 proc. akcji spółki inwestorowi branżowemu. Z wypowiedzi przedstawicieli MSP wynika, że sprzedaż pakietu kontrolnego Enei inwestorowi branżowemu możliwa byłaby w połowie tego roku.