Jak podał CIR, w tym roku zaplanowano wydanie 11 mln zł, które miały pokryć jedynie część kosztów budowy i wyposażenia polskiego pawilonu oraz realizację programów promocyjnych na EXPO 2010.

"Założono, że podstawowa część tych kosztów zostanie sfinansowana z unijnego programu "Innowacyjna Gospodarka" (...) oraz budżetów resortów i regionów realizujących indywidualne programy promocyjne. Okazało się jednak, że to działanie nie zostanie wdrożone w terminie umożliwiającym wykorzystanie dostępnych środków, a resorty i regiony ograniczyły wydatki na promocję w związku ze spowolnieniem gospodarczym" - napisano w komunikacie.

Minister gospodarki wystąpił o dodatkowe pieniądze na sfinansowanie udziału Polski w EXPO 2010. Światowa Wystawa EXPO 2010 w Szanghaju ma się odbyć w dniach od 1 maja do 31 października. Organizatorzy zapowiadają, że udział w wystawie zadeklarowało blisko 200 krajów z całego świata. Organizatorzy spodziewają się rekordowej liczby 70 milionów zwiedzających, wśród których ok. 95 proc. będą stanowili Chińczycy, natomiast ok. 5 proc., czyli 3,5 mln - goście ze świata.

Według szacunków organizatorów, średni czas pobytu na EXPO będzie wynosił 3 dni, co - ich zdaniem - pozwoli zwiedzającym na dość dokładne zapoznanie się z wystawą. Tereny wystawowe EXPO mieszczą się na terenach dawnej dzielnicy stoczniowej, w pobliżu najnowszej i najprężniej rozwijającej się dzielnicy Pudong - centrum biznesowego Szanghaju.