Naprawy będą dotyczyć najpopularniejszego modelu Yaris, a także modeli: Corolla, RAV4, Aygo, iQ, Auris, Verso i Avensis.

W tym tygodniu Toyota wstrzymała w Ameryce Północnej sprzedaż i produkcję ośmiu modeli, w tym popularnego tam Camry. Także w Chinach Toyoty z zacinającym się pedałem gazu będą musiały zostać naprawione. Reuters pisze, że w sumie liczba samochodów, które Toyota będzie musiała naprawić, może osiągnąć nawet 8 milionów - więcej niż firma ta sprzedała ich na całym świecie w 2009 roku.

>>> Polecamy: Dealerzy Toyoty w USA mogą stracić miesięcznie 2,5 mld dolarów

Także Honda zapowiedziała akcję naprawy swoich samochodów, w których stwierdzono wadę mechanizmu otwierania okien. Akcją ma zostać objęte 646 tysięcy pojazdów (modele Fit/Jazz i City), w tym 140 tysięcy w Stanach Zjednoczonych.

Producentem podzespołu z wadliwym pedałem gazu jest poddostawca Toyoty, firma CTS z siedzibą w Elkhart w amerykańskim stanie Indiana. CTS dostarcza też takie podzespoły innym firmom motoryzacyjnym, takim jak Honda, Mitsubishi, Nissan i Ford, ale twierdzi, że wada wystąpiła tylko w przypadku Toyoty.