"Złoty pozostaje na mocnych poziomach osiągniętych pod koniec tygodnia i w poniedziałkowy poranek. Opublikowanie wartości indeksu PMI, który był wyższy od oczekiwań stał się wsparciem dla złotego. Sytuacja wokół krajowej waluty świadczy o istniejącym zainteresowaniu zagranicznych inwestorów" - powiedział Michał Karewicz z Banku Citi Handlowy.

Wskaźnik PMI dla Polski w lutym 2010 wyniósł 52,4 pkt wobec 51,0 pkt w styczniu.

"Będąc na mocnym poziomie przyszłe umocnienie nie będzie tak wyraźne jak w ostatnich tygodniach, ale dalsze utrzymanie się pod poziomem 4,00 za euro pozwala przypuszczać, że złoty podąża w kierunku 3,70-3,75 za euro pod koniec roku. Umocnieniu temu sprzyjać będzie dalsza prywatyzacja, która powoduje zwiększenie się środków zagranicznych i wzmaga popyt na złotego" - dodał analityk.

"Jeśli w ciągu najbliższych dni złoty pozostanie pod poziomem 3,97 za euro pozwoli to przypuszczać, że utrzyma się w dolnej granicy 3,90 za euro. Opublikowanie we wtorek danych o PKB za IV kw. 2009 roku nie powinno zmieniać sytuacji złotego, a ewentualne pozytywne wiadomości mogą tylko potwierdzić stabilniejsze fundamenty polskiej gospodarki" - stwierdził Karewicz.

"Poniedziałkowe notowania pokazały, że złoty staje się coraz stabilniejszą walutą. W ślad za kursem pary euro-dolar złoty w ciągu dnia osłabił się, ale obronił poziom 3,95 za euro, co pozwala przypuszczać, że polska waluta jest coraz mniej wrażliwa na wahania EUR/USD" - dodał.