"W drugiej połowie 2008 r. przedstawiliśmy plany wejścia Berling na giełdę. Od tego czasu udało nam się istotnie zwiększyć wartość grupy i pozycję na rynku. W ostatnim czasie zdecydowaliśmy o powrocie do planów upublicznienia spółki. Uważamy, że poprawa obecnej koniunktury i warunków rynkowych sprzyjają przeprowadzeniu oferty i tym samym pozyskaniu odpowiednich środków na realizację strategii rozwoju Berling" - powiedziała prezes spółki Hanna Berling, cytowana w komunikacie.

Oferta publiczna zakłada emisję nowych akcji oraz sprzedaż części akcji należących do głównego akcjonariusza spółki. We wtorek prospekt emisyjny spółki zatwierdziła Komisja Nadzoru Finansowego. Obejmuje on ofertę publiczną 6.150.000 akcji oraz zamiar ubiegania się o dopuszczenie do obrotu 14.400.200 akcji serii A, nie więcej niż 3.000.000 akcji serii B i nie więcej niż 3.000.000 praw do akcji serii B.

W marcu 2008 r. Berling nabył 100 proc. udziałów w firmie Arkton. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 10,82 mln zł. Od tego momentu Berling tworzy grupę kapitałową i oprócz dystrybucji zajmuje się również produkcją urządzeń chłodniczych.

Oferującym jest Dom Maklerski Erste Securities Polska, natomiast doradcą finansowym jest DDPP Corporate Finance. Doradztwo prawne zapewnia Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy - Adwokaci i Radcowie Prawni, a rolę audytora pełni 4Audyt.