| EUR/PLN | 3.9675 | plus | 0.0125 PLN |
| USD/PLN | 3.0948 | plus | 0.0107 PLN |
| CHF/PLN | 3.0580 | plus | 0.0099 PLN |
| GBP/PLN | 4.7696 | plus | 0.0204 PLN |
2010-03-10 21:00, ostatnia aktualizacja: 2010-03-10 21:26
Listę najbogatszych ludzi na świecie magazynu "Forbes" po raz pierwszy otwiera Meksykanin - potentat telekomunikacyjny Carlos Slim Helu. Pokonał on szefa Microsoftu Billa Gatesa, który spadł na drugie miejsce - poinformował w środę wydawca pisma Steve Forbes.
Slim zgromadził 53,5 miliarda dolarów, a ubiegłoroczny zwycięzca Gates - 53 miliardy. Trzecie miejsce przypadło inwestorowi Warrenowi Buffettowi z 47 miliardami dolarów.
W pierwszej dziesiątce znaleźli się też Mukesz Ambani, stojący na czele indyjskiego koncernu chemicznego Reliance Industries, pochodzący również z Indii Lakszmi Mittal - założyciel giganta stalowego ArcelorMittal, Amerykanin Lawrence Ellison kierujący firmą informatyczną Oracle, Francuz Bernard Arnault zarządzający koncernem LVMH (m.in. marka Louis Vuitton), Brazylijczyk Eike Batista, którego kapitał pochodzi głównie z przemysłu wydobywczego, hiszpański potentat w dziedzinie mody Amancio Ortega i Niemiec Karl Albrecht, współzałożyciel sieci supermarketów Aldi.
Wspólnie 10 najbogatszych ludzi zebrało 342 miliardy dolarów, czyli 88 miliardów więcej niż przed rokiem. Przeciętny miliarder ma 3,5 miliarda dolarów.
Pierwszą z 89 kobiet na liście Forbesa jest Christy Walton, która odziedziczyła fortunę po swoim mężu, założycielu sieci supermarketów Wal-Mart. Zajęła ona 12. miejsce. Kobiet, które same zrobiły fortunę, jest na liście 14, z czego połowa pochodzi z Chin.
>>> Czytaj też: Hinduski miliarder Malvinder Singh buduje potęgę finansową inaczej niż Goldman Sachs
Po krachu z 2009 roku na świecie wciąż jest ponad 1000 miliarderów - oblicza "Forbes". "Z naszych badań wynika, że ponad miliard dolarów miało 1011 ludzi. To znacznie więcej niż w roku ubiegłym, kiedy było ich 793, ale mniej niż w 2008 r. kiedy było ich 1125. Jest to jednak wyznacznik, że gospodarka się rozwija" - powiedział Steve Forbes.
Na opublikowanej po raz 24. liście znaleźli się ludzie z 55 krajów. Po raz pierwszy pojawili się przedstawiciele Finlandii i Pakistanu. Najwięcej miliarderów pochodziło z USA. Na drugim miejscu znalazły się Chiny, a na trzecim Rosja. Na 97 nowych miliarderów 62 pochodzi z Azji.
Najwięcej miliarderów mieszka w Nowym Jorku. Na drugim miejscu jest Moskwa, a na trzecim Londyn. Najstarszy na liście jest 99-letni Szwajcar Walter Haefner, a najmłodszy 25-letni założyciel portalu Facebook Mark Zuckerberg.
| Konto przez internet? Wejdź i sprawdź najczęsciej wybierane konta bankowe! | Wszystkie banki w jednym miejscu. Konta, karty kredytowe, kredyty! | Szukasz kredytu hipotecznego? Sprawdź najnowsze promocje! | Szukasz szybkiej gotówki? Wejdź i wybierz najtańszą pożyczkę! |
Darmowa e-gazeta! „Dziennik Gazeta Prawna”, „Financial Times”, agencja Bloomberg codziennie w Twojej skrzynce! Zapisz się na nowy Newsletter Forsal.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Infor Biznes Sp. z o.o.
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Infor Biznes Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2010-09-03 06:11
Beefsan, Karen i Optimus będą miały nowe życie. Optimus zapewne stanie się CD Projektem. Dawny przetwórca mięsa zajmie się udzielaniem kredytów i szybkich pożyczek, a sieć sprzedaży laptopów będzie zarządzać nieruchomościami ziemskimi i prowadzić szeroką działalność o nie sprecyzowanym jeszcze profilu. Czy na tych przeobrażeniach będzie można zarobić, tak po prostu trzymając akcje? »

2010-09-03 05:56
Od marca do czerwca 2010 roku sprzedaż elektroniki spadła o 16,9 proc. – Polacy wciąż oszczędzają i ratunku nie przyniesie także spodziewane ożywienie w II półroczu – tłumaczy Michał Kanownik ze Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.»

2010-09-03 05:34
W połowie września Rainbow Tours zamierza ogłosić, które biuro podróży zostanie przez niego przejęte. Mimo że do tego czasu zostały tylko dwa tygodnie, spółka nie chce ujawnić, z kim finalizuje rozmowy. Z naszych ustaleń wynika, że chodzi o Selectours i Ecco Holiday. Na rynku mówi się, że firma przystąpiła do negocjacji z Triadą.»

2010-09-03 05:12
Ponieważ rządy i banki centralne nie mają praktycznie żadnego instrumentu wpływania na kursy walut - poza możliwą interwencją rynkową, która jest jednak bronią ostateczną i stosowaną rzadko - pogłoski o możliwej „wojnie walutowej” na osłabienie kursu własnej waluty, celem wzmocnienia konkurencyjności eksportu, wydają się zupełnie nierealne.»

2010-09-02 23:22
Amerykańskie giełdy kontynuowały w czwartek wzrosty z poprzedniej sesji, dzięki czemu pomału odchodzi już w niepamięć ubiegły miesiąc, który okazał się najgorszym sierpniem dla rynków od 2001 roku.»

2010-09-02 21:45
Nowe Miasto nad Pilicą być może straciło historyczną szansę. Bez wsparcia nie będzie w stanie zagospodarować powojskowych terenów. Amerykański inwestor gotów był wyłożyć grubo ponad 100 mln zł na centrum magazynowo-logistyczne. Lokalny samorząd liczył na dodatkowe kilkaset miejsc pracy w mieście, w którym mieszka 4 tys. osób. »

2010-09-02 20:42
Hiszpańskie Ministerstwo Pracy i Imigracji ogłosiło w czwartek po raz pierwszy dane, z których wynika, że od stycznia 2008 roku liczba przedsiębiorstw w tym kraju zmalała o 110 058. Kryzys najmocniej dotknął firmy zatrudniające od 6 do 50 pracowników. W omawianym okresie upadło 47 835 takich przedsiębiorstw.»

2010-09-02 20:41
Dynamika ożywienia w niemieckiej gospodarce jest "optyczną iluzją" spowodowaną głębią wcześniejszej zapaści. Niemiecka gospodarka przypomina skoczka na bungee, który osiągnął już maksymalny punkt skoku i elastyczna lina zaczyna ciągnąć go z powrotem - twierdzi analityk ośrodka badawczego Centre for European Reform (CER) Philips Whyte.»

2010-09-02 19:54
Jeden z największych brytyjskich banków, częściowo znacjonalizowany Royal Bank of Scotland (RBS) ogłosił w czwartek, że zwolni dalsze 3,5 tys. pracowników (ok. 2,2 proc. ogółu zatrudnionych) - informuje BBC.»

giełdafundusze inwestycyjnefinanse
2010-09-02 19:28
Sierpień nie był dobrym miesiącem dla uczestników funduszy koncentrujących swoje inwestycje na rynkach rozwiniętych. W tej grupie krajów obserwować można było imponujące spadki poziomów indeksów akcji. Powody do zadowolenia mogą mieć natomiast inwestorzy, który wybrali azjatyckie rynki akcji, szczególnie w Tajlandii.»
| EUR/PLN | 3.9675 | plus | 0.0125 PLN |
| USD/PLN | 3.0948 | plus | 0.0107 PLN |
| CHF/PLN | 3.0580 | plus | 0.0099 PLN |
| GBP/PLN | 4.7696 | plus | 0.0204 PLN |




