Znów byliśmy świadkami dość małego popytu na 7-letnie obligacje amerykańskie (gdzie współczynnik ofert złożonych do przyjętych wyniósł jedynie 2,61 (czy chińskie pieniądze zostały u siebie w domu podczas tej aukcji w odpowiedzi na rosnącą presję zewnętrzną dotyczącą denominacji Yuana?). W efekcie rentowność amerykańskiego długu wzrosła, dodając animuszu parze USDJPY na drodze do 95,0.

Na froncie danych publikacja dotycząca liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA okazała się dość obiecująca, jednak duże korekty w górę poprzedniego wyniku przyćmiły całą sytuację. Zeszłotygodniowa liczba bieżących wniosków o zasiłek została skorygowana w górę do 4702 tys. (osiągając najwyższy poziom w tym roku) wobec pierwotnego szacunku 4579 tys. Liczba bieżących wniosków w tym tygodniu wyniosła 4648 tys., co również znacznie przewyższyło oczekiwania (4562 tys.).

W swoim wcześniej przekładanym oświadczeniu szef Fedu Bernanke powtórzył, iż gospodarka nadal wymaga wsparcia w postaci zachowawczej polityki pieniężnej, utrwalając retorykę o „dłuższym okresie” z niedawnego raportu FOMC. Bernanke również dodał, że rosnący spread pomiędzy stopą dyskontową a podstawową stopą procentową nie powinien „być interpretowany jako zmiana w perspektywie polityki pieniężnej”.

Mówiąc dokładnie w tym samym tonem, członek Fedu Pianalto oznajmił, że chaotyczna poprawa amerykańskiej koniunktury oraz stłumiona inflacja gwarantują, iż bank centralny dotrzyma swojej obietnicy utrzymania podstawowych stóp procentowych na niskim poziomie przed dłuższy okres. Słowami Pianalto, „pomimo wczesnych oznak poprawy, gospodarka jest w dalszym ciągu w bardzo trudnej sytuacji, co ograniczy tempo wzrostu w perspektywie najbliższych dwóch lat.”

Sesja azjatycka znów nie przyniosła nic ciekawego. Euro początkowo zwyżkowało, kiedy traderzy pozytywnie zareagowali na niewielką zmianę w nastawieniu Tricheta. Stwierdził on, że jest „zadowolony” z powodu wypracowania rozwiązania dla Grecji (dementując tym samym, jakoby miał powiedzieć, że zaangażowanie MFW jest „bardzo, bardzo złe”) oraz ujawnienia szczegółów tego planu. Pozostałe pary jednak raczej nie wzięły w tym udziału. W wystąpieniu na ACI Congress w Sydney, szef RBA Stevens przemawiał w dość pozytywnym tonie na temat Australii i Azji, oczekując napływu pokaźnej ilości kapitału w niedalekiej przyszłości. Oczekuje on wysokiej średniej stopy wzrostu gospodarczego w Chinach, aczkolwiek mogącej iść w parze z wysoką wariancją. Stevens dodał również, że jest pewny co do perspektyw chińskiej gospodarki. Jeżeli chodzi o denominację Yuana, według Stevensa jest to możliwe, aczkolwiek „z czasem” oraz w taki sposób, aby przyniósł korzyści Państwu Środka.

Mówiąc o Chinach, doradca PBOC Fan Gang powiedział, że Chiny mogą powrócić do „zarządzanego płynnego” kursu Yuana, jeżeli niepewność związana z gospodarką się zmniejszy. Podkreślił, że kluczową kwestią dla Yuana będzie umiejętność utrzymania tempa wzrostu poziomu zatrudnienia w Chinach, jednak inne czynniki, jak protekcjonizm, również będą brane pod uwagę. Niemniej jednak Fan przyznał, że wzrost wartości Yuana negatywnie odbije się na konkurencyjności chińskich przedsiębiorstw; według niego nie jest pewnym, czy taka sytuacja wspomoże kreację nowych miejsc pracy w USA, ale z całą pewnością przyczyni się do zwiększenia tamtejszej inflacji.

Zbliżając się do weekendu mamy szwedzki bilans handlowy oraz norweską stopę bezrobocia na początku sesji w Europie, jak również poziom inwestycji w przedsiębiorstwach w Wielkiej Brytanii oraz publikację prognoz gospodarczych szwajcarskiego instytutu KOF. Podczas sesji amerykańskiej poznamy wynik PKB za czwarty kwartał (prognozuje się brak zmian wobec wyniku za poprzedni kwartał 5,9% kw/kw) oraz ostateczny odczyt wskaźnika zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan.

Życzę Wam wspaniałego weekendu!

Wydarzenia – poprzednia sesja

• USA - Tygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 442 tys. wobec oczekiwanych 450 tys. oraz poprzednich skorygowanych na 456 tys.
• USA - Tygodniowa liczba bieżących wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 4648 tys. wobec oczekiwanych 4562 tys. oraz poprzednich skorygowanych na 4702 tys.
• Nowa Zelandia - Luty - Bilans handlowy wyniósł 321 mln NZ$ wobec oczekiwanych 433 mln oraz poprzednich skorygowanych na 263 mln
• Australia – Styczeń - Indeks wiodący Conference Board spadł o 0,2% wobec poprzednich +0,6%
• Japonia - Marzec - Inflacja CPI w rejonie tokijskim spadła o 1,8% r/r wobec oczekiwanych -1,7% oraz poprzednich -1,8%
• Japonia - Luty - Krajowa inflacja CPI spadła, zgodnie z oczekiwaniami, o 1,1% r/r wobec poprzednich -1,3%
• Szwajcaria – Luty - Aktywność w przemyśle wytwórczym wzrosła o 19,1% r/r wobec oczekiwanych 13,7% oraz poprzednich skorygowanych na 39,2%

Ważne tematy – nadchodząca sesja (wszystkie czasy w GMT)
• Strefa Euro - Szczyt unijny (na bieżąco)
• Strefa Euro - Wystąpienie Bini Smaghiego z EBC (07:30)
• Szwecja - Bilans handlowy (08:30)
Norwegia - Stopa bezrobocia (09:00)
Wielka Brytania - Całkowity poziom inwestycji wśród przedsiębiorstw (09:30)
• Szwajcaria - Marcowa prognoza gospodarcza instytutu KOF (10:30)
• Strefa Euro - Wystąpienie Constancio z EBC (11:15)
• USA - Korekta PKB za 4 kwartał (12:30)
• USA - Ostateczny odczyt wskaźnika zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan (13:55)
• USA - Wystąpienie Warsha z Fedu (15:30)