Wczoraj przedstawiciel rosyjskiej firmy naftowej Lukoil dał do zrozumienia, że do Możejek znów może popłynąć ropa rurociągiem Przyjaźń. – Ropociąg z Rosji na Litwę jest zamknięty, więc Orlen Lietuva musi sprowadzać ropę tankowcami. To podnosi koszty produkcji i przynosi rafinerii straty. Jeśli jednak Rosjanie przejęliby część Możejek, rurociąg zostałby naprawiony, a rafineria mogłaby zacząć generować zyski – zadeklarował Chaim Kogan, prezes Lukoil Baltija, cytowany przez agencję Regnum. Litewski odcinek rurociągu Przyjaźń nie działa od 2006 roku, czyli od momentu, gdy rafinerię kupił Orlen. Oficjalny powód wstrzymania dostaw to awaria na nitce znajdującej się na terytorium Białorusi.

Według Rosjan Orlen powinien zdecydować się na sprzedaż Możejek, bo – jak twierdzi Chaim Kogan – taka decyzja z punktu widzenia polskiej spółki ma mocne podstawy ekonomiczne. Brak dostaw ropy do Możejek via ropociąg Przyjaźń to niejedyny kłopot Orlenu. Problemem jest też brak kontroli operacyjnej nad litewskim terminalem naftowym w Kłajpedzie. Bez niej PKN nie może wybudować rurociągu, którym mógłby taniej przesyłać paliwa z rafinerii do portu. Musi korzystać z droższej drogi kolejowej.

Władze Litwy nie chcą jednak oddać Orlenowi kontroli operacyjnej nad terminalem. Choć Orlen wczoraj ponownie zapewnił nas, że nie prowadzi żadnych negocjacji w sprawie sprzedaży Orlen Lietuva, to nieoficjalnie mówi się, że jeśli Wilno nie pójdzie na ustępstwa, PKN pozbędzie się 25 proc. udziałów w Możejkach. Wartość tego pakietu szacowana jest na 1,64 mld dol.

Podczas ubiegłotygodniowej wizyty na Litwie Władimir Putin, premier Rosji, pytał o ewentualne reakcje Wilna, gdyby ostatecznie Rosjanie zdecydowali się kupić Orlen Lietuva. Wilno sprzeciwia się jednak takim planom. Lukoil przekonuje jednak, że ewentualne zmiany w Możejkach nie będą miały wpływu na litewski rynek. – Poprawią natomiast wyniki właściciela rafinerii – podkreśla Chaim Kogan. Lukoil to tylko jeden z rosyjskich koncernów, wymienianych wśród potencjalnych partnerów PKN-u w Orlen Lietuva. Możejkami interesują się również Rosnieft, Surgutnieft oraz TNK-BP.