2009 rok

1.01. Rosja całkowicie wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę w związku z nieuregulowaniem rachunków za dostawy gazu w 2008 roku. Nadal jednak dostarczany był gaz dla Unii Europejskiej w pełnej objętości - 300 mln m sześc. na dobę. Władzy Ukrainy opublikowały oświadczenie, w którym podkreśliły, że Ukraina w pełni uregulowała długi wobec Rosji za gaz.

2.01.-3.01. Ograniczenie dostaw gazu odczuły: Rumunia, Węgry, Bułgaria i Polska. Gaz-System oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowały, że zanotowano zmniejszenie dobowej zamówionej ilości gazu na granicy z Ukrainą.

6.01. Dostawy rosyjskiego gazu przez Ukrainę zostały całkowicie wstrzymane m.in. do Bułgarii, Grecji, Macedonii i Chorwacji. Polska otrzymywała z tego kierunku jedynie 15 proc. planowych dostaw. Polski rząd przyjął rozporządzenie umożliwiające ograniczanie dostaw gazu odbiorcom przemysłowym. Rosyjskie paliwo przesyłane tranzytem przez Ukrainę nie docierało także do Turcji, otrzymującej gaz przez Bułgarię. Mniejsze dostawy surowca docierały też do Rumunii, Austrii, Republiki Czeskiej, Bośni i Hercegowiny.

Reklama

8.01. - 18.01. Trwają negocjacje w sprawie warunków dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę i jego tranzytu przez ukraińskie terytorium do Europy.

19.01. - Prezesi Gazpromu i Naftohazu, Aleksiej Miller i Ołeh Dubyna, podpisali w Moskwie porozumienia regulujące dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę i jego tranzyt przez ukraińskie terytorium do Europy w latach 2009-2019. Z dostaw paliwa na Ukrainę wyeliminowane zostały pośrednicy, w tym spółka RosUkrEnergo.

20.01. - Rosyjski gaz znów zaczął docierać do UE przez Ukrainę. Ukraińskie media zaczęły donosić, że w skutek ukraińsko-rosyjskich porozumień gazowych wyłączona z pośrednictwa w handlu spółka RosUkrEnergo straciła dostęp do gazu z Rosji i Azji Środkowej, oraz własnych zasobów, przechowywanych w ukraińskich zbiornikach. RUE sprzedawała gaz m.in. do Polski, Rumunii, Węgier, Niemiec i Słowacji.

26.01. - 27.01. - Spółki Gaz-System i PGNiG poinformowały, że RosUkrEnergo nie realizuje dostaw gazu do Polski. Spółka dostarczała do Polski ok. 2,5 mld m sześc. gazu rocznie.

29.01. - Premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Rosji Władimirem Putinem w czasie obrad Światowego Forum Ekonomicznego w Davos poinformował, że problem z dostawami gazu do Polski prawdopodobnie zostanie rozwiązany. "Taką deklarację usłyszałem po tym, jak firma RosUkrEnergo wycofała się z kontraktów z Polską" - tłumaczył.

13.03. - Minister transportu Rosji Igor Lewitin potwierdził, że rosyjski Gazprom jest gotów dostarczyć Polsce dodatkowe ilości gazu, jeśli ta zrezygnuje z pośrednika. Gazprom - jak zaznaczył - gotów jest dostarczyć Polsce ten gaz pod warunkiem podpisania stosownego aneksu do umowy międzyrządowej z 1993 roku.

7.05. - 8.05. - W Moskwie odbyły rozmowy ws. zwiększenia do Polski dostaw rosyjskiego gazu w zamian za nierealizowany kontrakt z RUE. Została parafowana umowa między PGNiG a Gazpromem w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski.

2.06. - Gazprom Export i PGNiG podpisały krótkoterminowy kontrakt ws. dostaw do Polski 1,024 mld metrów sześciennych gazu do 30 września 2009 rok. Resort skarbu podał, że jednocześnie toczą się negocjacje dotyczące długoterminowego kontraktu. Do Polski zaczął płynąć dodatkowy gaz z Rosji.

1.09. - Premier Donald Tusk ocenił po spotkaniu z premierem Rosji Władimirem Putinem, że jest szansa na szybkie zakończenie negocjacji i podpisanie kontraktu na dodatkowe dostawy rosyjskiego gazu do Polski. Putin zadeklarował gotowość dostaw gazu do Polski, jednak - jego zdaniem - powinno zostać zmienione porozumienie międzyrządowe w tej sprawie. Chodzi o aneks do umowy międzyrządowej z 1993 roku w sprawie dostaw rosyjskiego gazu do Polski do 2022 roku. Na jego podstawie rocznie do Polski wpływa ok. 7 mld m sześc. gazu.

29.10. - PGNiG oraz Gazprom uzgodniły w Moskwie kwestie współpracy ws. dostaw gazu do Polski. Strony porozumiały się w sprawie zwiększenia dostaw, a także przedłużenia istniejącego kontraktu do 2037 roku.

10.12. - Polska i Rosja uzgodniły w Moskwie treść porozumienia międzyrządowego w sprawie dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Aby jednak dostawy doszły skutku, rządy Polski i Rosji muszą jeszcze podpisać uzgodnioną umowę.

2010 rok

27.01. - PGNiG porozumiało się z Gazpromem w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski. Spółka podała, że zawarte porozumienie przewiduje przedłużenie kontraktu jamalskiego na dostawę gazu ziemnego z Rosji do Polski do 31 grudnia 2037 roku i możliwość zwiększenia wolumenu dostaw gazu ziemnego do poziomu 10,2 mld metrów sześciennych. Resort skarbu wycenił je na ok. 80-90 mln dolarów.

10.02. - Rząd zatwierdził porozumienie gazowe z Rosją.

16.02. - Rzeczniczka KE ds. energii Merlen Holzner poinformowała, że Komisja Europejska poprosiła polski rząd o wyjaśnienia ws. umowy gazowej z Rosją.

7.04. - Premier Rosji Władimir Putin poinformował, że podczas rozmów z premierem Donaldem Tuskiem umówili się na długoterminowe dostawy do Polski rosyjskiego gazu.

5.05. - Ustalenie terminu podpisania polsko-rosyjskiego porozumienia międzyrządowego zwiększającego dostawy gazu do Polski zostało czasowo wstrzymane do czasu odpowiedzi na pytania KE dotyczące polsko-rosyjskich relacji ws. dostaw gazu ziemnego do Polski - poinformował resort gospodarki.

25.08. - Waldemar Pawlak ocenił, że oczekiwania Komisji Europejskiej związane z polsko-rosyjskim porozumieniem gazowym "wykraczają poza obecnie obowiązujące przepisy dyrektyw".