Aktywa BNP Paribas wzrosły o 34 proc. w ciągu trzech lat, osiągając wartość 3,2 bilionów euro. Odpowiada to równowartości aktywów dwóch gigantów bankowych Bank of America i Morgan Stanley.

Zysk netto francuskiego BNP Paribas wzrósł w III kwartale o 46 proc. zysku do 1,91 mld euro - podał dziś bank w komunikacie.

BNP Paribas może mieć jeden z najniższych wskaźników kapitałowych wśród największych banków europejskich według nowych zasad regulacyjnych Komitetu Bazylejskiego – szacują analitycy z Morgan Stanley.

Francja ma cztery banki z aktywami o wartości przekraczającej 1 bilion dolarów. Podobnie jest tylko w Stanach Zjednoczonych, których gospodarka jest pięć razy większa od francuskiej. W euroregionie w czterech największych krajach UE, jedynie hiszpański Banco Santander SA i BNP Paribas posiadają aktywa, które przekraczają produkt krajowy brutto krajów ich pochodzenia.

>>> Czytaj też: BNP Paribas Fortis: więcej kredytów dla firm

Paryski bank zamroził tymczasowo trzy fundusze inwestycyjne 9 sierpnia 2007 roku, przewidując początek kryzysu. Dzięki temu przetrwał go lepiej niż niektóre z jego największych światowych konkurentów.