Podsumowanie misji INIR i jej znaczenie dla polskiej energetyki jądrowej

Resort klimatu i środowiska poinformował w czwartek, że zakończyła się 11-dniowa misja INIR 2 Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, czyli Zintegrowany Przegląd Infrastruktury Jądrowej (Integrated Nuclear Infrastructure Review – INIR). Misja INIR jest narzędziem pozwalającym zrozumieć na jakim etapie przygotowania są krajowe instytucje, uczestniczące w programie energetyki jądrowej. Misja pomaga też ustalić jakie dany kraj ma uwarunkowania, potrzeby, ale także braki i luki do zagospodarowania.

Ministerstwo przekazało w komunikacie, że misja oceniła gotowość Polski do realizacji kolejnej fazy Programu polskiej energetyki jądrowej (Programu PEJ), czyli budowy pierwszej elektrowni jądrowej. "W ramach przeprowadzonego Zintegrowanego Przeglądu Infrastruktury Jądrowej zespół ekspertów MAEA przedstawił 5 rekomendacji i 7 sugestii, które mają pomóc Polsce w osiągnięciu dalszego postępu w rozwoju infrastruktury jądrowej i gotowości do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju" - poinformowano.

Reklama

Dodano, że zespół zidentyfikował ponadto 7 dobrych praktyk w Polsce, które przyniosłyby korzyści także innym krajom rozwijającym energetykę jądrową.

Wnioski MAEA istotne dla rozwoju Programu polskiej energetyki jądrowej

Cytowany w komunikacie wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka zapewnił, że wnioski wyciągnięte po rozmowach z ekspertami Agencji pozwolą usprawnić wdrażanie Programu polskiej energetyki jądrowej.

Zgodnie z metodologią MAEA polski program energetyki jądrowej został oceniony w 19 obszarach takich jak np.: polityka i decyzje krajowe dotyczące wdrożenia energetyki jądrowej; bezpieczeństwo jądrowe; fundusze i finansowanie; ramy prawne; ochrona radiologiczna; sieć elektroenergetyczna; ochrona środowiska; postępowanie z odpadami promieniotwórczymi; zaangażowanie krajowego przemysłu.

Resort przekazał, że w rozmowach z MAEA wzięli udział przedstawiciele departamentu energii jądrowej MKiŚ, spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, Państwowej Agencji Atomistyki, MSWiA, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, GDOŚ, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.

Struktura i cele misji INIR dotyczącej polskiego programu energetyki jądrowej

Ministerstwo wskazało, że misje INIR Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej bazują na kamieniach milowych i obejmują: 19 obszarów infrastrukturalnych, trzy fazy (rozważenie, przygotowanie i budowa) oraz trzy kamienie milowe (decyzja, umowa, uruchomienie).

"Misja INIR 2 pozytywnie oceniła przygotowanie Polski do osiągniecia drugiego kamienia milowego i gotowości do realizacji trzeciej fazy Programu PEJ" - dodano.

Plan rozwoju elektrowni jądrowych w Polsce i przyszłe aktualizacje programu

Obecna wersja PPEJ z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Budowa pierwszej - na Pomorzu - miałaby się zacząć w 2026 r., pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r., a kolejne dwa w ciągu następnych trzech lat. Poprzedni rząd wskazał jako partnera do tej budowy konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Zatwierdzenie wyboru lokalizacji pod drugą elektrownię miałoby nastąpić w 2028 r., a budowa miałaby się rozpocząć w 2032 r. Ministerstwo klimatu zapowiada zaktualizowanie PPEJ w 2024 r. (PAP)