NCS zawarło już umowę z dwoma pracowniami architektonicznymi, które przygotują projekt planu zagospodarowania działki położonej pomiędzy Stadionem Narodowym, a skrzyżowaniem ul. Targowej z ul. Zamoyskiego. Zgodnie z wymogami UEFA teren ten zostanie przeznaczony na niezbędną do przeprowadzenia turnieju infrastrukturę - parkingi tymczasowe, place przeznaczone na potrzeby gości i sponsorów UEFA.

>>> Polecamy: Logotypy polskich miast-gospodarzy na EURO 2012 (ZDJĘCIA)

W warunkach umowy określono, że infrastruktura komunikacyjna ma być przygotowana w taki sposób, aby w maksymalnym stopniu zapewnić jej docelowe funkcjonowanie już po zakończeniu EURO 2012. W 2012 roku rozpocznie się bowiem wdrażanie koncepcji zagospodarowania terenu wokół Stadionu Narodowego w ramach pierwszego etapu budowy Narodowego Centrum Sportu.

Koncepcja ta zakłada przywrócenie charakteru rekreacyjno-sportowego okolic Stadionu Narodowego w Warszawie, zgodnego z Miejscowym Planem Zagospodarowania a także oczekiwaniami zarówno inwestora jak i władz miasta. Wśród rekomendowanych koncepcji inwestycji jest między innymi wariant przewidujący budowę stadionu lekkoatletycznego lub hali widowiskowo-sportowej oraz boisk treningowych wraz z zapleczem sportowym, a także hoteli.

>>> Czytaj też: Raport "Impact": Polska zyska na organizacji Euro 2012 bardziej niż Austria, Szwajcaria i Portugalia

"Inwestycje te mają być uzupełnieniem Stadionu Narodowego i wspierać jego funkcje sportowe, kulturalne, biurowo - konferencyjne i rozrywkowe" - powiedział prezes Narodowego Centrum Sportu Rafał Kapler.

Koncepcja zagospodarowania została opracowana także pod kątem zachowania terenów rezerwowych, tak by była możliwość ich wykorzystania na potrzeby wielkich imprez oraz wydarzeń plenerowych.