W bieżącym roku Tesco otworzy w sumie ok. 50 nowych sklepów. "Dokładniejsze plany przedstawimy w kwietniu po zamknięciu budżetu. W przyszłym roku będziemy chcieli podwoić tempo otwierania nowych sklepów" - powiedział prezes Tesco Polska Ryszard Tomaszewski na konferencji prasowej podsumowującej 15-lecie działalności firmy w Polsce.

Dodał, że w obecnym roku finansowym, który kończy się w lutym, spółka otworzy w Polsce w sumie 50 sklepów. Tomaszewski powiedział, że celem strategicznym spółki jest pozycja lidera polskiego rynku pod względem całości obrotów. Największym rywalem firmy jest obecnie Jeronimo Martins - właściciel sieci "Biedronka". Tesco podało, że w ciągu 15 lat działalności zainwestowało w Polsce blisko 10 mld zł. 

>>> Czytaj też: Portugalskie Biedronki zaleją Polskę - chcą wygryźć Carrefoura

Na koniec 2009 r. spółka miała w Polsce 326 sklepów. Spółka zatrudnia obecnie w Polsce 28 tys. osób. W najbliższym czasie ma też otworzyć nowy magazyn centralny na południu Polski. Tomaszewski uznał, że największe ograniczenia rozwoju branży detalicznej w Polsce, to obecnie bariery administracyjne, zwłaszcza dotyczące budowy obiektów wielkopowierzchniowych. Dodał, że w takim przypadku od momentu "zidentyfikowania" lokalizacji do oddania sklepu mija 6 lat, a w przypadku jednego z warszawskich obiektów spółki było to nawet 8 lat.