>>> Czytaj też: Przecieki Wikileaks: jak dziennikarze opracowywali dokumenty?

Tuż przed opublikowaniem w niedzielę ponad 250 tys. poufnych depesz dyplomacji amerykańskiej na portal przypuszczono atak hakerski, który spowodował, że był on przez kilka godzin niedostępny. Wikileaks przeniósł się wtedy z serwerów szwedzkich na Amazon.com.

>>> Czytaj też: To będzie skandal na miarę Enronu. Wikileaks zapowiada przeciek na temat banku w USA

Teraz portal potwierdził, że został zdjęty z serwerów Amazon.com. Jego strona była znów niedostępna przez kilka godzin, po czym przeniosła się na poprzednie serwery szwedzkiej firmy Bahnhof AB, znajdujące się bunkrze z czasów zimnej wojny.

"Wikileaks zostało wyrzucone z serwerów Amazon" - napisali przedstawiciele portalu w serwisie społecznościowym Twitter. W innym poście na tej stronie dodali: "Jeśli ludziom z Amazon aż tak nie pasuje pierwsza poprawka (do konstytucji USA gwarantująca wolność słowa), to powinni rzucić sprzedaż książek".

>>> Czytaj też: Amerykanów zgubiła komputeryzacja

"Decyzja firmy o odcięciu Wikileaks jest słuszna i powinna wyznaczać standard dla innych spółek, które Wikileaks wykorzystuje, by rozpowszechniać nielegalnie zdobyte materiały" - oświadczył natomiast senator Lieberman.

Amazon.com nie skomentowała na razie tych doniesień.