"Przedmiotem pierwszej umowy jest świadczenie usług przesyłu gazu wysokometanowego wraz z określeniem warunków dostarczania paliwa gazowego do systemu przesyłowego i odbierania go z systemu przesyłowego. Przedmiotem drugiej umowy jest świadczenie usług przesyłu gazu zaazotowanego wraz z określeniem warunków dostarczania paliwa gazowego do systemu przesyłowego i odbierania go z systemu przesyłowego " - czytamy w komunikacie.

Spółka podała, że podpisane umowy będą obowiązywały od 1 stycznia 2011 roku do 31 grudnia 2014 roku. Rozpoczęcie usługi przesyłania paliw gazowych nastąpi 1 stycznia 2011 roku. Szacunkowa wartość pierwszej umowy wynosi ok. 5,635 mld zł , a drugiej umowy wynosi ok. 329 mln zł. 

>>> Czytaj także: Michał Szubski z PGNiG: Czekają nas trudne negocjacje z Rosją

„Szacunkowa łączna wartość umów w całym okresie ich obowiązywania wynosi ok. 5,96 mld zł netto i została wyliczona na podstawie obecnie obowiązującej taryfy na przesył gazu ziemnego oraz opracowanych przez PGNiG prognoz wysokości taryf przesyłowych w kolejnych latach" – czytamy dalej.

PGNiG podało, że szacunkowa łączna wartość umów zawartych z Gaz-System oraz podmiotami od niego zależnymi w okresie ostatnich 12 miesięcy przez PGNiG i spółki zależne od PGNiG wynosi ok. 19,5 mld zł z uwzględnieniem umów opisanych powyżej. „Umową o najwyższej wartości jest umowa zawarta w dniu 18 marca 2010 roku pomiędzy PGNiG a Polskim LNG SA z siedzibą w Świnoujściu o szacunkowej wartości ok. 13,11 mld zł" – głosi komunikat.