"W latach 2011-2013 spodziewamy się raczej umiarkowanego wzrostu sprzedaży na rynku farmaceutycznym z powodu planowanych ograniczeń w wydatkach państwa na refundację. Zmniejszy się również siła nabywcza pacjentów w wyniku wzrostu cen leków refundowanych, który będzie rezultatem zmian planowanych w ustawie refundacyjnej" - napisano w raporcie.

Według PMR w samym 2011 roku dynamika sprzedaży produktów z kategorii OTC będzie wyższa niż w słabym roku 2010, ale to nie zrekompensuje niskiej dynamiki sprzedaży leków refundowanych. W przypadku Rx-ów do intensyfikacji zakupów może natomiast dojść bezpośrednio przed wejściem w życie przepisów o sztywnych cenach i marżach, co będzie miało miejsce 1 stycznia 2012 roku.

PMR szacuje, że w 2010 roku wartość polskiego rynku farmaceutycznego zwiększyła się zaledwie o 2 proc., do poziomu 29,7 mld zł i był to najniższy wzrost od wielu lat. Spowolnienie było spowodowane głównie wysoką bazą porównawczą, czyli wzrostem sprzedaży w 2009 roku na poziomie 9 proc. rdr. Wówczas sprzedaż na rynku farmaceutycznym zwiększyła się tak znacznie w wyniku dużej ilości zachorowań na grypę sezonową, jak również pojawienia się obaw związanych z epidemią świńskiej grypy.