W tym tygodniu kończy się okres rozliczenia rezerwy obowiązkowej (31.03-1.05). W związku z utrzymującą się nieznaczną nadpłynnością sektora bankowego spodziewać się można utrzymywania do końca tygodnia stawek depozytowych na poziomie 3,50%. NBP raczej nie przeprowadzi dodatkowej operacji absorbującej płynność.

Na rynku stopy procentowej doszło w zeszłym tygodniu do wyraźnego spadku rentowności SPW (o 5-10 pb) oraz kontraktów IRS (o 6-9 pb). To dość silne odreagowanie było efektem publikacji informacji, że doszło do zawarcia porozumienia pomiędzy Ministerstwem Finansów, a NBP w sprawie wprowadzenia regularnej sprzedaży części środków walutowych pochodzących z funduszy unijnych bezpośrednio na rynku walutowym (za pośrednictwem BGK). Decyzja o wymianie środków unijnych na rynku ma więc charakter systemowy, a nie jednorazowy (do wymiany w br. pozostaje około 13-14 mld EUR, a w roku przyszłym około 17-18 mld EUR). Taka decyzja powinna mieć pozytywny wpływ na złotego, nawet przy założeniu, że nie cała kwota zostanie wymieniona na rynku międzybankowym. W efekcie pozwoli to Radzie Polityki Pieniężnej na dalsze prowadzenie bardziej umiarkowanej polityki pieniężnej i zmniejszenie skali podwyżek stóp procentowych w ramach cyklu zaostrzania polityki pieniężnej. Może to być kolejny argument za tym, aby nie podnosić stóp procentowych podczas najbliższego majowego posiedzenia RPP.

W tym tygodniu na rynku pierwotnym Ministerstwo Finansów nie zorganizuje żadnego przetargu. Pod koniec tygodnia opublikowany zostanie harmonogram aukcji majowych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami MF w ofercie znajdą się obligacje skarbowe serii OK/PS (12.05), WZ/IZ (18.05) i warunkowo obligacje drogowe BGK (25.05). Oprócz czterech cotygodniowych aukcji bonów skarbowych odbędzie się również aukcja zamiany (4.05).

Do końca tygodnia nie spodziewamy się istotniejszych zmian rentowności, tym bardziej, że będzie to okres pomiędzy Świętami Wielkiej Nocy, a przedłużonym weekendem majowym. Rentowności OK0113 mogą utrzymać się w okolicach 4,90-4,95%, PS0416 na poziomie 5,70%, natomiast DS1020 powyżej 6,05%. Wspomniane wcześniej deklaracje MF, oczekiwana w drugiej połowie 2011 r. niższa podaż SPW na rynku pierwotnym, wysoki popyt (szczególnie ze strony inwestorów zagranicznych) będą ograniczały skalę ewentualnego osłabienia rynku. Cały czas czynnikiem ryzyka pozostaje jednak rosnąca inflacja, której szczyt zapewne przypadnie na maj.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.