Monety okolicznościowe upamiętniające beatyfikację papieża Jana Pawła II Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu w czwartek. Jak powiedział Kuk, zainteresowanie nimi jest bardzo duże.

NBP wyemitował pięć rodzajów monet: trzy złote, jedną srebrną i jedną ze stopu Nordic Gold (stop miedzi i innych metali - PAP). Są one dostępne w kilku nominałach, od 2 zł do 1 tys. zł.

>>> Zobacz: Monety z wizerunkiem papieża (ZDJĘCIA)

W kasach oddziałów okręgowych NBP od czwartku można kupić monety dwuzłotowe ze stopu Nordic Gold; NBP wyemitował milion sztuk. Chętni mogą je kupić po cenie nominalnej. Kuk poinformował, że już rano przed oddziałami NBP ustawiały się kolejki.

Monety o wyższych nominałach były licytowane od kilku tygodni w systemie Kolekcjoner - oficjalnym internetowym systemie sprzedaży monet i banknotów kolekcjonerskich, emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Np. złota moneta o nominale 1 tys. zł wyemitowana w nakładzie 500 sztuk osiągnęła cenę 30 tys. zł; cena wywoławcza wynosiła ok. 14 tys. zł. Natomiast złota moneta o nominale 100 zł osiągnęła cenę 1780 zł.

Monety "Beatyfikacja Jana Pawła II - 1 maja 2011" zaprojektowała Ewa Tyc-Karpińska.

>>> Czytaj też: Wpadka NBP: Moneta upamiętniająca katastrofę pod Smoleńskiem z błędem

Narodowy Bank Polski wydaje monety okolicznościowe z wizerunkiem Jana Pawła II od 1982 r. Papież Polak był jedyną osobą w historii, którą upamiętniono na monetach kolekcjonerskich NBP jeszcze za życia. Dotychczas ukazało się prawie 50 różnych rodzajów monet z wizerunkiem Karola Wojtyły. W 2006 r. NBP wyemitował również banknot kolekcjonerski poświęcony papieżowi Polakowi.