Wśród największych europejskich giełd tylko ta w Londynie zdołała minimalnie wybić się nad kreskę. Po otwarciu notowań brytyjski indeks FTSE 100 wzrósł o 0,04 proc. i wyniósł 5.342,37 pkt. We Francji i Niemczech indeksy lekko się obniżyły. Francuski CAC 40 spadł o 0,37 proc. i wyniósł 3.074,36 pkt. Niemiecki DAX spadł o 0,30 proc. i wyniósł 5.392,12 pkt

Większe spadki odnotowały polski parkiety. WIG 20 spadł na otwarciu sesji o 0,59 proc. i wyniósł 2351,93 pkt. Podobnie stracił WIG, 0,53 proc., wyniósł 40190,27.

Prezydent Barack Obama ogłosił w nocy pakiet wsparcia rynku pracy o wartości 447 mld USD. To więcej niż oczekiwano (spodziewano się 300 mld USD). W tej sumy 240 mld USD pochłoną koszty związane z ulgami podatkowymi. Analitycy pytają skąd wezmą się na to fundusze i czy Kongres zatwierdzi plan Obamy, co, jak pisze Roman Przasnyski z Open Finance, jest mało prawdopodobne.

„Podstawowy problem, jaki wiąże się z tym pakietem, to małe szanse na jego „przepchnięcie" w całości przez Kongres oraz fakt związanego z tym dodatkowego zadłużenia USA, co może spotkać się z krytyką agencji ratingowych. Dlatego też giełdy mogą nie doświadczyć pozytywnej reakcji na ujawnienie jego szczegółów. Tak m.in. stało się w Azji, gdzie większość giełd dziś spadała.”, pisał rano Marcin Kieras, analityk TMS Brokers.

„Wagę tego wystąpienia podkreśla fakt, iż w ciągu ostatnich 20-stu lat prezydent USA występował jedynie trzykrotnie przed połączonymi izbami Kongresu (nie uwzględniając standardowych, corocznych przemówień o stanie państwa). Ostatni raz takie przemówienie miało miejsce we wrześniu 2001 r., kilka dni po zamachu terrorystycznym na WTC.”, komentuje Adam Mizera z TMS Brokers.

Jakie są dzisiajesze prognozy notowań giełdowych? „W Europie, gdzie zabraknie dziś istotnych danych makro (poza informacją o spadku inflacji w Niemczech do 2,5 proc. z 2,6 proc. w lipcu), nastroje mogą być neutralne., przewiduje Emil Szweda z Noble Securities.„Indeksy znajdują się w większości poniżej ważnych poziomów oporu, rynki potrzebują silnego impulsu by mogły nadal rosnąć”.