"To jest jedna z możliwości (wyjście Grecji ze strefy euro - PAP), coraz bardziej realna. Decyzje będą podejmowane przez kraje strefy euro" - powiedział Kotecki w rozmowie z TVN24.

>>> Czytaj też: Niemiecki plan: bankructwo Grecji - Tak, panika na rynkach - Nie

"To co się powinno wydarzyć z Grecją, powinno zostać przeprowadzone tak, aby nie zarażało innych tym ewentualnym usunięciem Grecji ze strefy euro. Początek października jest deadlinem na podjęcie decyzji w sprawie Grecji. Myślę, że decyzje są bardzo blisko, będziemy o tym dyskutowali w piątek i sobotę we Wrocławiu" - dodał.

>>> polecamy: Rentowność włoskich obligacji stale rośnie. Czy Italia powtórzy los Grecji?

Pytany w TVN24, czy w najbliższym czasie euro będzie się umacniało w stosunku do złotego, Kotecki odpowiedział: "Tak, nasza waluta ciągle jest walutą kraju rozwijającego się, ciągle nie jesteśmy traktowani jak dolar. (...) Tu przede wszystkim chodzi o wielką niepewność, co się wydarzy. To jest główny czynnik. Inwestorzy na wszelki wypadek wychodzą z obszarów walutowych, np. złotego, gdzie wiadomo, że w jeżeli w gospodarce światowej będzie jakiś wstrząs, będzie ucieczka do bezpiecznych walut".

"Myślę, że w tej chwili, jeśli chodzi o datę (przyjęcia euro przez Polskę - PAP), to jest bezprzedmiotowa dyskusja" - dodał.