"Mariaż KGHM i ZGH jest godny uwagi i powinien być rozważony, ale czy zostanie zrealizowany tego nie można zagwarantować" - powiedział Gawlik.

Powtórzył też, że projekt przejęcia kopalni w Ameryce Łacińskiej przez KGHM powinien zostać zrealizowany do końca roku, ale nie chciał podać szczegółów.

Wiceminister powiedział również, że producent i przetwórca cynku ZGH Bolesław sfinalizował transakcję przejęcia większości udziałów w kopalni cynku i ołowiu w Czarnogórze, a łączna suma inwestycji w te kopalnie wyniesie 25 mln euro.

"Sfinalizowaliśmy transakcję przejęcie kopalni cynku i ołowiu w Czarnogórze. Łączna suma inwestycji w te kopalnie wyniesie 25 mln euro. Pozwoli nam ona przedłużyć żywot ze względu na wyczerpywanie się złóż kopalni Pomorzany" - powiedział.

Powiedział też, że MSP planuje prywatyzację ZGH Bolesław i prowadzone są w tej sprawie analizy, a zainteresowanie jest znaczące, jednak zaznaczył, że oferty nie są jeszcze składane.

"Jak odbierzemy analizy to zobaczymy jak wyglądają wyniki i podejmiemy decyzję o ścieżce procesu" - powiedział Gawlik.

ZGH Bolesław są spółką skarbu państwa, która wydobywa i przerabia rudy cynku i ołowiu, pochodzące z własnej kopalni "Olkusz - Pomorzany", produkuje cynk elektrolityczny i stopy cynku, kwas siarkowy oraz koncentraty cynku i ołowiu.

Od 2010 roku, po konsolidacji z Hutą Cynku Miasteczko Śląskie zdolności produkcyjne ZGH Bolesław sięgają 150 tys. ton cynku rocznie.