Inwestorzy byli w dobrych nastrojach już po środowej paczce lepszych niż ostatnio wieści dotyczących kwestii kryzysu zadłużenia w Eurolandzie, a ich zapał do zakupów walorów spółek wzrósł jeszcze bardziej – i to skokowo – po tym jak wczoraj po południu Europejski Bank Centralny poinformował o tym, że w porozumieniu w czterema innymi największymi bankami centralnymi na świecie ułatwi europejskim instytucjom finansowym dostęp do amerykańskiej waluty. Także na GPW skala zwyżki była znaczna i suma summarum indeks WIG20 zyskał na koniec dnia 3,34%, wcześniej po popołudniowej informacji z ECB rosnąc maksymalnie nawet o prawie 5%.

W pierwszej części piątkowego handlu wyraźna zwyżka na światowych rynkach była kontynuowana. Dziś w regionie Azji i Pacyfiku ceny akcji wzrosły średnio o 2,1% - o tyle bowiem poszedł w górę indeks MSCI AC AP, a na solidnym plusie dzień rozpoczęły także parkiety na Starym Kontynencie – o godz. 9:11 paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zwyżkował o 1,03%, a najszerszy wskaźnik warszawskiego parkietu, czyli WIG, poprawiał się o 0,87%.

Warto pamiętać o tym, że dziś mamy jednak dzień trzech wiedźm, czyli ten w którym wygasają serie wrześniowych instrumentów pochodnych. Tak więc możemy być świadkami nie do końca zgodnych z logiką ruchów na rynku akcji. No ale z drugiej strony pytanie, czy w ostatnim czasie jakakolwiek logika na nich w ogóle obowiązuje?

Piątkowy zagraniczny kalendarz makro jest skromny. Jedynie o godz. 15:55 okaże się jak według wstępnych danych wyglądały we wrześniu nastroje amerykańskich konsumentów. Według prognoz indeks sporządzany przez Uniwersytet Michigan wzrósł do poziomu 56,5 pkt z 55,7 pkt w sierpniu.

Z kolei z krajowego podwórka o godz. 14:00 spłyną dane GUS dotyczące przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu.

Uwaga rynku będzie dziś także skupiona na odbywającym się we Wrocławiu nieformalnym posiedzeniu ECOFIN, czyli Rady do Spraw Ekonomicznych i Finansowych, z udziałem ministrów finansów i prezesów banków centralnych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).
Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.