Na giełdzie Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień tanieje o 2 proc. do 3,3710 USD.

Na giełdzie w Szanghaju tona miedzi w dostawach na grudzień zdrożała jednak w środę o 0,9 proc. do 55.520 juanów (8.695 USD).

"Inwestorzy nadal niepokoją się o kryzys zadłużenia w Europie, a niepewność co do dalszej sytuacji w Grecji powoduje, że gracze są ostrożni" - mówi Peng Qiang, analityk Cofco Futures Co. w Pekinie.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel odrzuciła we wtorek możliwość wdrożenia nowych programów pobudzania koniunktury gospodarczej. Jak oświadczyła, walka z kryzysem zadłużenia poprzez zaciąganie kolejnych długów to zły pomysł.

O wdrożenie nowych programów pobudzenia koniunktury kilkakrotnie apelowały do krajów europejskich USA. W poniedziałek amerykański prezydent Barack Obama zarzucił krajom eurolandu, że zbyt wolno reagują na sytuację kryzysową, co napawa strachem cały świat.

Zdaniem Merkel zaciągając w przeszłości długi Europa, ale także USA same ograniczyły sobie pole do działania na przyszłość.

Kanclerz Niemiec powiedziała we wtorek, że oczekuje, iż Grecja spełni warunki, od których zależy wypłata kolejnej części pomocy finansowej. Jak zapewniła, Niemcy są gotowe udzielić Grekom każdej możliwej pomocy we wdrażaniu reform.

Merkel spotkała się we wtorek wieczorem w Berlinie z premierem Grecji Jeorjosem Papandreu. "Chcemy silnej Grecji w strefie euro" - oświadczyła Merkel na konferencji prasowej przed spotkaniem.