Mario Draghi stwierdził wprost, iż „ECB jest gotowy podjąć operację OMT, gdy wszystkie warunki zostaną spełnione”. Przyznał jednocześnie, iż Hiszpania dokonała „znaczącego postępu”, chociaż Madryt ma przed sobą jeszcze wiele wyzwań.

Można się domyślać, że jednym z nich są odważne decyzje w kwestii złożenia oficjalnego wniosku, który otworzyłby formalną drogę do uruchomienia procedury ratunkowej. Szef ECB dał, zatem do zrozumienia, iż piłka leży teraz po stronie polityków. To nic nowego. Co, zatem wpłynęło na wyraźniejsze umocnienie euro względem innych głównych walut? ECB przyznał, iż nie dyskutował dzisiaj o możliwości obniżenia dzisiaj stóp procentowych (to, że taki ruch nie zyskałby dzisiaj koniecznej większości, było oczywiste).To może jednocześnie oznaczać, iż szanse na dalsze poluzowanie polityki w strefie euro maleją (mało prawdopodobne jest chociażby to, żeby ECB zdecydował się wprowadzić ujemną stopę depozytową – obecnie wynosi ona 0,00 proc., podczas kiedy benchmarkowa stopa repo 0,75 proc.).

W rannym komentarzu pisałem, iż najważniejszym wydarzeniem czwartkowego handlu będzie wieczorna publikacja zapisków z ostatniego posiedzenia FED – godz. 20:00. Jeżeli inwestorzy doszukają się w nich furtki do możliwego zwiększenia skali programu QE3, to może to wyraźnie poprawić nastroje i osłabić dolara.

Wykres dzienny EUR/USD pokazuje, że po dość długim i męczącym marazmie wokół poziomu 1,29, czwartek ma szanse przynieść w końcu długo wyczekiwany przełom. Po południu niemalże uderzyliśmy w barierę 1,30, która była wyznaczana od kilku dni. To sprawiło, że kluczowym wsparciem nie jest już poziom 1,2875, a strefa 1,2940-65. Jeżeli zapiski FED będą dość „gołębie” to możemy dzisiaj spróbować złamać ważny opór na 1,3030 i jutro zaatakować rejon 1,3077, chociaż na kilka godzin przed danymi Departamentu Pracy USA (godz. 14:30) inwestorzy mogą wstrzymywać się z transakcjami.

Reklama

Ciekawa sytuacja miała dzisiaj miejsce na parze EUR/CHF i nie należy ja bynajmniej wiązać ze słabością franka (w relacjach do pozostałych głównych walut frank zyskał, co wydaje się być oczywiste, jeżeli uwzględnimy fakt wzrostu napięcia wokół Syrii).Tym samym zwyżka EUR/CHF (w pewnym momencie wybiliśmy się wyraźnie ponad opór 1,2115) może mieć w większym stopniu związek z oczekiwaniami dotyczącymi polityki prowadzonej przez Europejski Bank Centralny. Zwłaszcza, że podobny „motyw” miał miejsce kilka tygodni temu – rynek zdaje się zakładać, iż jeżeli ECB ograniczy ryzyko w strefie euro, to z czasem SNB będzie miał możliwość podwyższenia limitu obrony na EUR/CHF z 1,20 w górę. Tyle, że jest to wciąż bardziej „długoterminowe założenie”.

Po wyjściu przez 1,2115 zatrzymaliśmy się idealnie na oporze na 1,2135, po czym znów zaczęła przeważać strona sprzedająca euro. Układ techniczny wykresu wygląda jednak znacznie lepiej, niż kilka dni temu, a naruszony kanał wzrostowy, zdaje się być nadal aktualny. Trudno jednak określić, kiedy złamiemy maksimum z 17 września na 1,2183.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.